Plecaki szkolne czy tornistry? Co lepsze do 1 klasy?
   08/05/2021 15:44:59     Poradniki    Komentarzy 0
Plecaki szkolne czy tornistry? Co lepsze do 1 klasy?

Plecak szkolny czy tornister? To pytanie, które najczęściej zadają sobie rodzice pierwszoklasistów. To również pytanie, z którym najczęściej spotykają się nasi sprzedawcy. Eplecakowi eksperci postanowili pomóc Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji. Przedstawimy Wam wady i zalety obu rozwiązań. Podpowiemy, jakie dzieci powinny nosić plecaki szkolne, a jakim powinien bardziej odpowiadać tornister.

Plecaki szkolne a tornistry – czym się różnią?

Zanim zaczniemy odpowiadać na postawione w nagłówku pytanie, musimy ustalić czym różni się plecak szkolny od tornistra. Wiele osób obu określeń używa zamiennie, nazywając plecaki tornistrami i na odwrót. Różnice widać jednak na pierwszy rzut oka. Tornistry wizualnie przypominają kwadratowe pudełka, natomiast plecaki mają podłużny, opływowy kształt. Tornistry zazwyczaj posiadają jedną dużą komorę zamykaną klapą na zamek lub zatrzask. Plecaki szkolne mają natomiast więcej przegród. Niektóre nawet 5 lub 6. Kolejną różnicę dostrzeżemy, gdy weźmiemy plecaki i tornistry do ręki. Tornister ma usztywnione wszystkie ściany, natomiast plecaki szkolne mają usztywniony tylko tył. W przypadku tornistra spód jest płaski, więc można go stabilnie postawić na ziemi. Plecak jest bardziej płaski i ma miękki spód, w związku z czym, musimy go o coś oprzeć. Kolejna różnica to waga. W 90 % przypadków plecak będzie lżejszy od tornistra. Większość dobrych jakościowo plecaków szkolnych do 1 klasy waży ok. 600-800g, natomiast waga standardowego tornistra to ok. 1kg.

Dla kogo plecaki szkolne do 1 klasy?

Czas na konkrety! Jesteś rodzicem pierwszoklasisty i zastanawiasz się, czy lepiej wybrać plecak czy tornister? Najpierw dowiesz się dla kogo i dlaczego polecamy plecaki szkolne. Plecak do 1 klasy to rozwiązanie rekomendowane przede wszystkim dla szczupłych dzieci o drobnej posturze. W przypadku filigranowych pierwszaków, tornister na plecach sprawia wrażenie ogromnego i po prostu przytłacza, również wizualnie. Tornistry są zazwyczaj dość szerokie, w związku z czym mogą zbytnio wystawać poza obrys ramion małego ucznia. Dlatego kompaktowy plecak szkolny powinien w takim przypadku prezentować się znacznie lepiej po założeniu na plecy. Ponadto plecaki są lżejsze niż tornistry. Kilkaset gram może mieć znaczenie jeśli weźmiemy pod uwagę to, iż szkolny bagaż nie powinien przekraczać 10-20% wagi dziecka. Dobre plecaki szkolne posiadają nie gorzej usztywnione i wyprofilowane plecy niż tornistry, dzięki czemu zapewniają optymalne podparcie dla kręgosłupa. Polecane przez nas modele posiadają także pas piersiowy, który sprawia, że ciężar szkolnego ekwipunku rozkłada się bardziej równomiernie. Wiele osób szuka plecaka dla dziecka do szkoły, który ma dużo przegród i kieszeni. Większa ilość komór pozwala lepiej uporządkować książki i zeszyty. Każdy element wyprawki ma swoje miejsce w plecaku. Dzięki temu, uczniowie uczą się porządkowania swoich szkolnych przyborów. W tym przypadku przewaga plecaka nad tornistrem jest niepodważalna. Wiele marek plecakowych produkuje plecaki do 1 klasy, które są wzorowane na plecakach młodzieżowych, w związku z czym posiadają nowoczesne wnętrze z organizerem i breloczkiem do kluczy.

Plecak szkolny do 1 klasy HEAD GAMER pady gry dla chłopca
159.00 zł
Plecak szkolny dla dziewczynki syrenka OMBRE MERMAID ST.RIGHT do 1 klasy BP26
149.00 zł
Plecak dla pierwszoklasisty zielone pixele GAMER ST.RIGHT chłopięcy BP26
159.00 zł
Plecak szkolny do 1 klasy HEAD GOLDEN KITTY czarny w kotki Px0
209.00 zł
Plecak dla pierwszoklasisty chłopca piksele ST.RIGHT PX zielony BP26 2023
149.00 zł
Plecak szkolny PIESEK SPANIEL do 1 klasy ASTRA BAG Sweet Dog
99.99 zł
Plecak dla dziecka bloki CoolPack CITY JUNGLE szkolny JERRY CP 15 cali
149.00 zł

Dla kogo tornistry szkolne?

Teraz czas na przedstawienie zalet tornistrów szkolnych. Tornistry to świetne rozwiązanie dla osób szukających bagażu na pierwsze 3 lata edukacji. Wysokiej jakości tornister potrafi być wiernym towarzyszem szkolnych przygód aż do końca 3 klasy. Powinien bez trudu pomieścić wszystkie potrzebne przybory. Druga zaletą jest stabilizacja. Tornister można łatwo postawić na ziemi, bez obaw o to że się przewróci. Usztywniony korpus sprawia, że zawartość tornistra można ułożyć jak w pudełku i dodatkowo jest zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. W połączeniu z anatomicznym wyprofilowaniem, zyskujemy doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Kolejny atut to prostota. Tornister zapewnia łatwy dostęp do zawartości i ułatwia codzienne pakowanie. Wystarczy otworzyć klapę i wszystko mamy na widoku. Nie znaczy to, że nie możemy w nim uporządkować ekwipunku. W komorze głównej zazwyczaj znajdują się przegródki umożliwiające oddzielenie książek i teczek A4 od reszty przyborów, natomiast kieszeń przednia to świetne miejsce na piórnik lub śniadaniówkę. Przy okazji, przypominamy, ze zarówno w tornistrach i plecakach, najcięższe przedmioty należy umieścić z tyłu, jak najbliżej pleców.  Wprawdzie tornistry do 1 klasy są zasadniczo cięższe od plecaków, jednak przy odpowiednim wyprofilowaniu i wyregulowaniu szelek, różnicę tą trudno wyczuć.

Tornister z kotkiem ST.MAJEWSKI GINGER KITTY szkolny rudy kot 2023 Px2
169.00 zł
Tornister szkolny dinozaury DERFORM T-Rex chłopięcy Dinosaurs
129.00 zł
Tornister szkolny PIESEK SPANIEL dla dziewczynki ASTRA BAG SWEET DOG
169.99 zł
Tornister BAMBINO UNICORN z jednorożcem dla dziewczynki HOLO
189.00 zł
Tornister szkolny gra bloki GAME DERFORM dla chłopca 2022
159.00 zł
Tornister szkolny NASA PASO granatowy kosmos dla pierwszoklasisty 2021
116.99 zł
Tornister dla chłopca plecak CoolPack LET\'S GOL z piłką nożną TURTLE CP 2023
209.00 zł
Tornister HERLITZ LOOP FANTASY z jednorożcem dla dziewczynki
219.90 zł
Tornister HERLITZ LOOP DOLPHINS z delfinami szkolny fioletowy
269.00 zł
Tornister plecak MINECRAFT CHARACTERS stworzenia granatowy ASTRA ORYGINAL
399.00 zł

Plecaki szkolne dla pierwszoklasistów – wady i zalety

Zalety plecaków:

    • Niska waga.
    • Dopasowane do postury drobnych dzieci. Nie przytłaczają swoim rozmiarem.
    • Duża ilość przegród ułatwiająca uporządkowanie szkolnej wyprawki.
    • Funkcjonalne wnętrze.
    • Wiele modeli posiada pas piersiowy, poprawiający rozłożenie ciężaru plecaka.

Wady plecaków:
    • Nieduża pojemność. Nie zawsze wystarczają na 2 lub 3 klasę.
    • Nie można ich postawić, gdyż nie posiadają sztywnego dna.  

Tornistry szkolne dla pierwszoklasistów – wady i zalety

Zalety tornistrów:
    • Może wystarczyć na pierwsze trzy lata nauki.
    • Stabilne dno pozwalające łatwo postawić tornister.
    • Doskonałe usztywnienie zapewniające stabilizację bagażu.
    • Łatwy dostęp do całej zawartości plecaka w jednej dużej komorze.

Tornistry
    • Wyższa waga.
    • Wyglądają na duże, więc mogą sprawiać wrażenie przytłaczających.
    • Nieodpowiednie dla drobnych dzieci.
    • Niewiele dodatkowych kieszonek.

close Twój koszyk

Rejestracja nowego konta

Czy masz już konto?
Zaloguj się Lub Zmień hasło