Bez wątpienia tegoroczny powrót do szkoły będzie odbiegał od tych sprzed czasów epidemii COVID-19. Długa przerwa od szkolnych murów, (znacznie dłuższa niż jedynie okres wakacji), przyczyniła się do wielu zmian w życiu uczniów, szczególnie wpływając na psychikę młodych ludzi. W jaki sposób nauczyciele, jak i rodzice powinni wspierać swoje pociechy w tej nowej rzeczywistości?
Ciężki powrót
Mówi się, że czasy przed pandemiczne już nie wrócą. Brzmi to dość dramatycznie, jednak rzeczywiście ostatnie dwa lata mocno wstrząsnęły każdą sferą ludzkiego życia, niekiedy wywracając je do góry nogami. Mimo wszechobecnego przeświadczenia o sile młodzieży i odporności na otaczające ich zjawiska społeczne, to właśnie ta grupa została najmocniej doświadczona przez kilkunastomiesięczny lockdown. Szczególnie w sferze zdrowia psychicznego. Zgodnie z ostatnim oświadczeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki, uczniowie wszystkich szkół rozpoczną nowy rok szkolny 2021/2022 “po staremu”, czyli w budynkach szkół. Dla większości jest to wspaniała informacja, która niesie za sobą pierwiastek spokoju, wyciszenia i powrotu do tego co znane i najczęściej lubiane. Powrót do szkoły wprowadza rutynę, uporządkowany plan dnia. Dla niektórych jednak, koniec nauki zdalnej wiąże się z ogromną traumą i lękiem.
Czego obawiają się dzieci?
Począwszy od podstawowych lęków związanych z relacjami międzyludzkimi - przyjaźnie, związki, powroty do klasy, w której np.nie wszyscy za sobą przepadali; poprzez kwestie związane z wyglądem i towarzyszące tym lękom obawy bycia niewystarczająco dobrym, kończąc na strachu związanym z przyszłością. Ten ostatni najczęściej dotyka młodzież, która przez ostatnie kilkanaście miesięcy bacznie przyglądała się zmianom zachodzącym w gospodarce, widziała upadki niejednych przedsiębiorstw, zmiany w systemie edukacji, choroby i ulotność ludzkiego życia. Te wszystkie elementy składają się na stres związany z przygotowaniem się do nowej rzeczywistości, do znalezienia swojego ja, wybrania zawodu, który oprze się różnego rodzaju załamaniom ekonomiczno-społecznym.
Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły?
Jednym z elementów, które przygotuje dziecko na zupełnie nowy rok szkolny, jest przygotowanie wyprawki szkolnej. W obliczu stresu jaki towarzyszy dzieciom podczas rozpoczęcia nowego, kolejnego etapu edukacji, wyprawka szkolna wydaje się być banalna, ale to właśnie organizowanie i zajęcie myśli przyziemnymi sprawami, pozwoli dziecku na chwilę zapomnieć o lękach związanych z nowym środowiskiem. Plecak, tornister, piórnik szkolny z ulubionym bohaterem - wszystko to wprowadzi ucznia w świat dziecięcej lekkości i wyobraźni. To także dobry moment na wspólne spędzenie czasu. Nawet jeśli to już nastolatek, który nie chodzi z rodzicami na zakupy, warto zaprosić dziecko przed ekran komputera i wspólnie podyskutować o najnowszych trendach w modzie szkolnej, przy okazji kupując online plecak do szkoły, bidon czy komplet zeszytów.
Jak pomóc?
To pytanie najczęściej zadają sobie rodzice dzieci. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak jest kilka podstawowych rzeczy, które każdy z opiekunów może, a właściwie powinien robić. Po pierwsze rozmawiać. Po drugie wsłuchiwać się w potrzeby dziecka. Po trzecie kochać niezależnie od osiągniętych sukcesów czy poniesionych porażek. I na koniec, szanować wybór dziecka, starając się pokazać wszystkie możliwe rozwiązania. Te wydawać by się mogło całkiem proste rady, pielęgnowane szczególnie w trudnych dla dziecka momentach, z pewnością przyniosą dużo korzyści w przyszłości. Nauczyciele zaś, oprócz bycia przewodnikiem dziecka w świecie nauki, powinni wspierać, (już od najmłodszych klas), chęć odkrywania świata, odwagę do wyrażania swojego zdania, pielęgnowania wartości, które sprawdzą się we współczesnym świecie. Oczywiście są takie sytuacje, w których ani rodzic, ani nauczyciel nie są w stanie pomóc dziecku. Dlatego warto zwrócić się o poradę do specjalisty - współcześni psychologowie dziecięcy mierzą się z wyjątkowo trudnymi wyzwaniami związanymi z coraz to nowszymi chorobami psychicznymi - ich doświadczenie i wiedza z pewnością pomogą rodzicom w otoczeniu dzieci odpowiednią opieką.
Niezależnie, czy Twoje dziecko dopiero rozpoczyna przygodę z edukacją w szkole, czy zbliża się do jej kresu, wierzymy, że ten rok szkolny będzie wyjątkowy, a spragnione kontaktów międzyludzkich dzieci, nawiążą niesamowite i trwałe więzi zarówno z uczniami jak i kadrą nauczycielską.