Zeszyty znajdują się na szczycie listy ze szkolną wyprawką. Zeszyty szkolne są nie mniej potrzebne niż plecak lub piórnik. Wiele osób pozostawia ich zakup na ostatnią chwilę. Warto jednak wybrać komplet zeszytów odpowiednich do wymagań w danej klasie. Zeszyty do 1 klasy są zupełnie inne niż do 4 klasy, 7 klasy oraz do szkoły średniej. Zmienia się ilość przedmiotów w szkole i co za tym idzie, ilość niezbędnych zeszytów. Im starszy uczeń, tym zeszyty stają się również grubsze. Równie ważna jest liniatura, czyli zadruk w środku zeszytu oraz jakość wykorzystanego w nim papieru. Dla samych uczniów nie bez znaczenia będzie wzór na okładce. Najlepiej, jeśli odpowiada zainteresowaniom naszych dzieci. Doskonałą opcją są także zeszyty przedmiotowe z tematycznymi okładkami, które pomagają szybko odróżnić zeszyt do polskiego od zeszytu do matematyki. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie zeszyty należy kupić dla uczniów poszczególnych klas szkoły podstawowej oraz do szkoły średniej. Oczywiście, wiele zależy od wymagań nauczycieli, które mogą być różne. Nasza propozycja powinna się jednak sprawdzić w większości przypadków.
SPIS TREŚCI
Zeszyty szkolne do 1 klasy
Wybranie pierwszych zeszytów to spore wyzwanie dla świeżo upieczonych uczniów i ich rodziców. Na szczęście rodzice pierwszoklasistów zazwyczaj otrzymują listę przyborów do szkolnej wyprawki, na której znajdują się odpowiednie zeszyty. Do 1 klasy zazwyczaj wybiera się zeszyty jak najcieńsze, aby zajmowały jak najmniej miejsca oraz nie obciążały zbytnio tornistra. Zaleca się zatem używanie zeszytów 16-kartkowych. Najczęściej proponuje się zakup 2 zeszytów A5 w kratkę oraz 2 zeszytów w 3 linie dwukolorowe, a także dodatkowego zeszytu w kratkę, który będzie pełnił funkcję zeszytu informacyjnego do kontaktu z rodzicami. Do tego dochodzi jeszcze dodatkowy zeszyt 16 kartek w kratkę do języka obcego i ewentualnie kolejny, jeśli nasze dziecko będzie uczęszczać na lekcje religii. Szczególnie ważne są zeszyty w trzy linie (znane też jako podwójna linia), które ułatwiają dzieciom stawianie pierwszych liter i naukę pisania. Pomagają wyrabiać ładny charakter pisma. Szczególnie polecamy zeszyty w 3 linie dwukolorowe w których dolne linie są czerwone, a górna niebieska. Taki zeszyt przyzwyczaja dziecko do zachowania odstępów między wierszami i ułatwia stawianie kształtnych liter. Coraz częściej zdarza się tak, że nauczyciele wymagają, żeby zeszyty do nauki pisania w trzy linie były w formacie A4 ze względu na więcej miejsca w jednej linii. Podsumowując, potrzebne będą następujące zeszyty.
- - 2 zeszyty A5 lub A4 w 3 linie kolorowe 16-kartkowe do zajęć z edukacji polonistyczno-społecznej.
- - 2 zeszyty A5 lub A4 w kratkę 16-kartkowe do zajęć z edukacji matematyczno-przyrodniczej.
- - zeszyt A5 w kratkę 16 kartkowy do języka obcego.
- - zeszyt informacyjny A5 16 kartkowy w kratkę.
Zeszyty do 2 i 3 klasy
Zasadniczo wszystkie roczniki w klasach nauczania początkowego używają podobnych zeszytów. W klasach drugiej i trzeciej częściej sięga się po zeszyty grubsze 32-kartkowe na 1 lub 2 semestry oraz zeszyty w formacie A4.
- - 2 zeszyty A5 lub A4 w 3 linie kolorowe 32-kartkowe do zajęć z edukacji polonistyczno-społecznej.
- - 2 zeszyty A5 lub A4 w kratkę 32-kartkowe do zajęć z edukacji matematyczno-przyrodniczej.
- - zeszyt A5 w kratkę 16 kartkowy do języka obcego.
- - zeszyt informacyjny A5 16 kartkowy w kratkę.
Zeszyty do 4 klasy
Przejście do 4 klasy to dla ucznia wkroczenie w zupełnie nową rzeczywistość. Zamiast jednego nauczyciela, do każdego przedmiotu będzie przypisany inny wykładowca. Zresztą ilość nauczanych przedmiotów drastycznie rośnie a do każdego potrzebny będzie osobny zeszyt. Zwiększa się również grubość zeszytów. Można zapomnieć o zeszytach 16-kartkowych, które ustępują miejsca zeszytom 32-kartkowym i 60-kartkowym. W zasadzie w przypadku większości przedmiotów, obowiązuje dowolność, jeśli chodzi o ilość kartek i liniaturę. Ważne, aby uczniowi wygodnie się w nich pisało. Oczywiście do języka polskiego będzie potrzebny zeszyt w linie, ale już nie 3 linie, tylko szerokie linie z marginesem. Poloniści zazwyczaj wymagają od uczniów, żeby dużo pisali w zeszytach, więc w takich przypadkach obowiązkowy będzie zeszyt 60-kartkowy. Do matematyki koniecznie należy zakupić grubszy zeszyt w linie. Do tego na muzykę z pewnością potrzebny będzie zeszyt do nut w pięciolinię - najlepiej poziomy. Poniżej lista podstawowych zeszytów do przedmiotów. W związku z tym, że nasze dzieci muszą więcej notować, warto zwrócić uwagę na gramaturę papieru w zeszycie. Im wyższa tym lepiej. Unikniemy przenikania tuszu lub atramentu z pióra na drugą stronę kartki, co znacząco obniża estetykę zapisków.
- - JĘZYK POLSKI - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w linie szerokie.
- - MATEMATYKA - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - JĘZYK OBCY - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę lub linie.
- - MUZYKA - zeszyt 16 kartek do nut w pięciolinię.
- - HISTORIA - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę lub linie.
- - PRZYRODA - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - INFORMATYKA - zeszyt A5 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - TECHNIKA - zeszyt A5 w kratkę.
- - zeszyt do zajęć z wychowawcą.
Zeszyty do 5 i 6 klasy
- - JĘZYK POLSKI - zeszyt 60 kartek w linie szerokie.
- - MATEMATYKA - zeszyt 60 kartek w kratkę.
- - JĘZYK OBCY - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę lub linie.
- - MUZYKA - zeszyt 16 kartek do nut w pięciolinię.
- - HISTORIA - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę lub linie.
- - BIOLOGIA - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - GEOGRAFIA - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - INFORMATYKA - zeszyt A5 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - TECHNIKA - zeszyt A5 w kratkę.
- - zeszyt do zajęć z wychowawcą.
Zeszyty do 7 i 8 klasy
W 7 klasie uczniów znów czekają kolejne zmiany, co widać w wyprawce zeszytowej. Rośnie ilość materiału do przyswojenia, a w związku z nadchodzącym egzaminem ósmoklasisty młodzież musi więcej notować. Nie może zatem dziwić, że większość zeszytów w wyprawce 7-klasisty to zeszyty 60-kartkowe lub nawet 96-kartkowe. Pojawiają się także nowe przedmioty, czyli obowiązkowy 2 język nowożytny, chemia i fizyka. Może być również potrzebny gładki zeszyt do geometrii.
- - JĘZYK POLSKI - zeszyt 60 lub 96 kartek w linie szerokie.
- - MATEMATYKA - zeszyt 60 lub 96 kartek w kratkę.
- - GEOMETRIA - zeszyt gładki.
- - JĘZYK OBCY - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę lub linie.
- - DRUGI JĘZYK OBCY - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę lub linie.
- - MUZYKA - zeszyt 16 kartek do nut w pięciolinię.
- - HISTORIA - zeszyt 60 kartek w kratkę lub linie.
- - BIOLOGIA - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - GEOGRAFIA - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - INFORMATYKA - zeszyt A5 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - CHEMIA - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - FIZYKA - zeszyt 32 kartki lub 60 kartek w kratkę.
- - TECHNIKA - zeszyt A5 w kratkę.
- - zeszyt do zajęć z wychowawcą.
Zeszyty do szkoły średniej
Nauka w szkole średniej to zupełnie co innego niż w szkole podstawowej. Uczniowie to PRAWIE dorośli młodzi ludzie, którzy mają swoje nawyki i przyzwyczajenia. Niektórzy notują każde słowo nauczyciela a inni tylko najważniejsze informacje. Część młodzieży używa jednego zeszytu do kilku przedmiotów. Większą popularnością cieszą się bruliony, czyli zeszyty w twardej oprawie, grube zeszyty 96 kartkowe oraz zeszyty w formacie A4. Mamy tutaj dużą dowolność, chociaż są także pewne wymagania ze strony nauczycieli. Poniżej lista przedmiotów szkolnych w liceum i technikum, do których należy zakupić osobny zeszyt:
- - JĘZYK POLSKI - zeszyt w linie minimum 60 kartek.
- - MATEMATYKA - zeszyt w kratkę minimum 60 kartek.
- - GEOMETRIA - zeszyt gładki.
- - JĘZYK OBCY
- - DRUGI JĘZYK OBCY
- - HISTORIA
- - BIOLOGIA
- - GEOGRAFIA
- - INFORMATYKA
- - CHEMIA
- - FIZYKA
- - WIEDZA O KULTURZE.
- - WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE.
- - PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI.
- - EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA
Zeszyty przedmiotowe i tematyczne
Doskonałą opcją jest zakup zeszytów przedmiotowych z okładkami, dopasowanymi do tematyki zajęć. W czym zeszyty tematyczne są lepsze od zwykłych? Przede wszystkim łatwiej odróżnić zeszyty do poszczególnych przedmiotów, np. po kolorze okładki lub wzorze. Znacznie szybciej znajdziemy w plecaku zeszyt, np. do fizyki lub języka polskiego. Takich zeszytów nie trzeba także opisywać na zewnętrznej okładce nazwą zajęć. Dostępne na rynku zeszyty przedmiotowe mają różne, niejednokrotnie zabawne okładki, które ubarwiają szarą szkolną rzeczywistość. Wiele zeszytów tematycznych posiada w środku materiały edukacyjne dopasowane do tematyki przedmiotu, np. wzory matematyczne lub zasady ortografii.
Komplety zeszytów do szkoły
Jeśli nasze dziecko lubi konkretną tematykę, np. interesuje się zwierzętami lub motoryzacją, warto postawić na zakup kompletu zeszytów z jednej serii z dopasowanymi do zainteresowań okładkami. Obecnie w każdej serii papierniczej możemy znaleźć cały zestaw różnorodnych zeszytów, we wszystkich formatach i liniaturach.
1Komentarzy
Świetna ściągawka! Na pewno się przyda jak będę robić zakupy na wyprawkadoszkoły. W sumie wszystko w jednym miejscu niezbędne do wyprawki szkolnej tam jest i mam dostawę prosto do domu.