Wykorzystaj kreatywnie przybory szkolne do prac plastycznych w domu
„W czasie deszczu dzieci się nudzą, to powszechnie znana rzecz”...tak było w piosence. Obecna sytuacja w kraju i na świecie powoduje, że nasze pociechy mają bardzo dużo wolnego czasu. Jak go zagospodarować z pożytkiem, tak żeby dzieci były zadowolone i abyśmy sami nie stracili nerwów. Ile razy w ciągu ostatnich tygodni słyszeliście od swoich dzieci teksty typu „nudzę się”, „wymyśl mi coś”, „ja chcę się bawić”? Na pewno nie raz i nie dwa. Nasze pociechy nie mogą cały dzień oglądać telewizji albo grać na komputerze. Zabawki też szybko się nudzą. Z pomocą przyjdą nam nieco zapomniane przybory szkolne. Dzięki nim dzieci nauczą się twórczego myślenia i rozwiną zdolności manualne. Dlatego zostańmy w domu i zróbmy coś z dziećmi kreatywnie. Wykorzystajmy do tego materiały plastyczne, które zapewnią wielkie możliwości twórcze. Dla rodziców będzie to dobra okazja, żeby znów poczuć się jak dziecko i odzyskać utracone dawno pokłady kreatywności.
Specjalnie dla Was nasza kreatywna rodzinka pokaże Wam, jak wielkie możliwości kryją się w przyborach szkolnych. Podpowiemy, co można zrobić wykorzystując bezpieczne i praktyczne materiały plastyczne oraz akcesoria dekoracyjne do DIY (zrób to sam). Doradzimy, na co zwrócić uwagę, wybierając przybory dla swojego dziecka. Wreszcie pokażemy, w jaki sposób zachęcić dzieci do prac manualnych, aby połączyć zabawę z nauką. W tej podróży towarzyszyć Wam będą: tata Tomek (na przymusowym home office), mama Martyna (z wykształcenia przedszkolanka i miłośniczka dekoracji DIY) oraz dwaj pełni energii chłopcy - Marcel (7 lat) i Ignacy (5 lat).
Na początek coś na czasie, czyli ozdoby wielkanocne. Po co kupować gotową kartkę świąteczną, skoro każdy może ją zrobić sam, także dzieci. Wyjątkowa własnoręcznie wykonana kartka będzie wspaniałym upominkiem dla dziadków. Wielkanocny stroik to piękna ozdoba na świąteczny stół. Wyobraźcie sobie dumę Waszych dzieci kiedy wykonana przez nich praca zajmuje centralne miejsce wśród świątecznych ozdób.
Kartki świąteczne z materiałów plastycznych i dekoracyjnych
Ręcznie robione przez dzieci i rodziców kartki wielkanocne są znacznie lepsze niż te kupne. Włożone w ich wykonanie praca i serce z pewnością zostaną docenione przez rodzinę i znajomych. Wspólne tworzenie kartek to świetna zabawa, która wprowadzi do Waszego domu atmosferę świąt Wielkanocy jak nic innego. Dzieci będą mogły rozwinąć swoją kreatywność, a z drobną pomocą rodziców powstaną piękne i oryginalne prace. Postanowiliśmy pokazać Wam 2 pomysły na kartki świąteczne (które można również wykorzystać przy tworzeniu kartek okolicznościowych na inne okazje). Pierwsza, to kartka z użyciem kolorowych patyczków, druga całkowicie wykonana przez dzieci wykorzystuje wiele gotowych elementów dekoracyjnych DIY.
Do wykonania pierwszej kartki potrzebne będą następujące materiały plastyczne:
- - blok techniczny A4 z kolorowymi kartkami.
- - blok techniczny A4 biały.
- - nożyczki.
- - patyczki dekoracyjne kolorowe.
- - klej magiczny Magic.
- - dekoracje samoprzylepne DIY (kryształki, naklejki)
- - piórka dekoracyjne.
- - kleje brokatowe.
Poniżej prezentujemy przybory, z których my korzystaliśmy:
[
WYKONANIE
1. Najpierw wyrywamy kartkę z bloku technicznego A4 kolorowego, zginamy ją na pół i na jednej z połówek rysujemy wielkanocny motyw. Najprostsze będzie jajko, jednak jeśli lubicie rysować tak jak my, możecie wybrać zajączka lub owieczkę. Wybór koloru kartki pozostawcie oczywiście dzieciom. Następnie wytnijcie narysowany wzór. Jajko dziecko może wyciąć samodzielnie, jednak przy bardziej skomplikowanym wzorze możecie pomóc swoim pociechom.
UWAGA! Wybierajcie dla swoich dzieci nożyczki z zaokrąglonymi końcami i wygodnym uchwytem. Warto też pomyśleć o nożyczkach plastikowych dla najmłodszych pociech. Niezależnie od wszystkiego powinniśmy nadzorować zabawy dzieci z wykorzystaniem nożyczek.
2. Weźcie kartkę białego bloku technicznego, zegnijcie na pół i przetnijcie. Na jednej połówce odrysujcie wycięty wcześniej kształt. Teraz zadanie dla dzieci. Posmarujcie klejem magicznym kształt jajka lub zająca oraz 1-2 cm poza nim. Możecie również wykorzystać inny klej do drewna. Użyty przez nas klej Magic ma wygodny aplikator, więc można go precyzyjne nałożyć.
3. Teraz czas na zabawę z wykorzystaniem patyczków. My zastosowaliśmy kolorowe patyczki, jednak równie dobrze można użyć takich w naturalnym kolorze i je pomalować. Zadaniem dla naszych milusińskich będzie przyklejenie patyczków na wcześniej przygotowaną kartkę pokrytą klejem. Marcel i Ignaś zdecydowali się na poziome paski i różnorodne kolory. Zobaczcie, z jakim skupieniem komponują swoje dzieła.
4. Do wcześniej przygotowanej kartki z bloku kolorowego z wyciętym wzorem przyklejamy od środka biały arkusz z patyczkami tak jak widać to na zdjęciu poniżej. Po wykonaniu tej czynności warto odczekać kilka minut aż klej wyschnie. Efekt jaki otrzymamy już jest świetny. Kolorowy zając i jajko-pisanka są już gotowe, a to nie koniec.
5. Ostatnim krokiem jest udekorowanie okładki naszej kartki ozdobnymi naklejkami. Ignacy uwielbia błyszczące rzeczy, więc postanowił ozdobić swoją kartkę z pisanką kryształkami samoprzylepnymi. Jajko nie może ot tak sobie leżeć, więc jako gniazdko przykleimy piórko. Marcel postanowił ozdobić swojego zająca naklejkami piankowymi oraz klejem brokatowy.
Do wykonania drugiej kartki wykorzystamy kolejne przybory:
- - blok techniczny A4 z kolorowymi kartkami.
- - patyczki dekoracyjne kolorowe.
- - klej magiczny Magic.
- - nożyczki.
- - dekoracje samoprzylepne filcowe i foliowe (kwiatki, owieczki, zajączki)
- - dekoracje drewniane - jajka
- - piórka włóczkowe.
- - zielone pompony
- - wstążki koronkowe samoprzylepne.
- - kleje brokatowe.
Poniżej możecie znaleźć dodatkowe materiały, których użyliśmy przy tworzeniu kartek oraz kilka dodatkowych, które też świetnie by się sprawdziły.
WYKONANIE:
1. Najpierw dzieci wybierają kartki z bloku technicznego kolorowego. Teraz zginamy je na pół.
2. Ciąg dalszy to już improwizacja i swoboda tworzenia. Połóżcie na stole wszystkie dostępne dekoracje i ozdoby tak aby dzieci miały je pod ręką. Część z nich to naklejki, inne trzeba przykleić za pomocą Magica. Kiedy Wasze pociechy uruchomią swoją wyobraźnię, ich kartki z pewnością będą wyjątkowe i niepowtarzalne. Na każdej z nich odnajdziemy inną historię. Ignacemu tak spodobały się patyczki, że postanowił użyć ich także przy tworzeniu drugiej kartki. Zbudował z nich górę porośniętą trawą z koronkowej wstążki samoprzylepnej. Z górki zbiega owieczka wprost na spotkanie z zajączkiem. Natomiast w jaskini pod górą kryją się niczym skarb pisanki z kryształkami.
Marcel postanowił stworzyć inny obrazek. Na porośniętej trawką ze wstążki łące było sobie gniazdo z piórek a w nim znajdowały się piękne pisanki. Gniazdko leżało w cieniu drzewa, na którego gałązkach (z piór) przysiadły ptaszki. Po łące niedaleko okrągłego krzaczka (z zielonego pomponu) przechadzał się kurczaczek. Natomiast króliczek i zajączek podskakiwały z radości z okazji nadchodzących świąt...
Wielkanocny stroik na świąteczny stół
Stworzenie wielkanocnego stroika, który zajmie centralne miejsce na Waszych świątecznych stołach, wcale nie jest takie trudne. Taki stroik można również położyć na półce lub umieścić w koszyczku ze święconką. Jego wykonanie jest bardziej czasochłonne, ale naprawdę warto się postarać. Podczas tej pracy dzieci uczą się wielu technik plastycznych i poprawiają swoje zdolności manualne. Temat wielkanocnego stroika przewija się także w wielu konkursach plastycznych organizowanych w okresie przedświątecznym przez szkoły i przedszkola.
Żeby małym artystom łatwiej było wyobrazić sobie, co będziemy robić, mama Martyna najpierw wykonała własny stroik.
Do stroika z fioletowymi piórkami potrzebujemy:
- - oponki styropianową.
- - jajka styropianowe.
- - sznurka bawełniany beżowy.
- - piórek dekoracyjne w pastelowych barwach.
- - cekinów.
- - kryształków samoprzylepnych.
- - naklejek piankowych
- - naklejek motylek z materiału.
- - kleju Magic.
- - nożyczek
- - białej nitki.
- - szpilek.
- - tekturki z bloku.
WYKONANIE
1. Najpierw delikatnie wbijcie piórka dookoła oponki ze styropianu.
2. Aby piórka nie odstawały od stroika możecie je w kilku miejscach obwiązać białą nitką i przymocować szpilkami, pod które włożycie cekiny.
3. Następnie wycinamy kółko z tekturki i przyklejamy pod spód oponki i mamy gotowe gniazdko.
4. W środku umieścimy pisankę. Aby ją wykonać, użyjcie jajka styropianowego i sznurka bawełnianego, który przykleimy do jajka, owijając go dokoła. To dość żmudne i precyzyjne zadanie, ale daje świetny efekt wizualny.
5. Owinięte sznurkiem jajko pozostaje ozdobić kryształkami i naklejkami. Martyna wybrała motyla z materiału w pastelowych kolorach, korespondujących z całym stroikiem.
Drugi stroik z zajączkiem autorstwa Ignacego został wykonany przy użyciu następujących artykułów plastycznych:
- - oponka styropianowa.
- - farby plakatowe.
- - pędzelek Jumbo
- - kubek niekapek
- - nożyczki.
- - wstążka samoprzylepna.
- - naklejki piankowe i foliowe.
- - sizal - sztuczne sianko.
- - klamerki ozdobne - zajączki.
- - pompony futrzane.
- - tekturka z bloku.
WYKONANIE
1. Najpierw malujemy oponkę przy użyciu farb plakatowych. Wybraliśmy farby Colorino ze względu na ich jakość oraz łatwą zmywalność. Ignacy uwielbia malować, a gruby pędzelek i kubek niekapek znacznie ułatwiają zabawę. Po pomalowaniu oponka musi wyschnąć.
2. Wycinamy kółko o średnicy równej średnicy oponki i naklejamy na spód oponki, przy użyciu najlepszego do dekoracji DIY kleju Magic.
3. Dookoła oponki przyklejamy koronkową wstążeczkę.
4. Gniazdko wyściełamy sizalem, który świetnie imituje sianko. Ignacy twierdzi, że wygląda jak prawdziwe.
5. Wewnątrz gniazdka znajdzie się zajączek. Można kupić kompletny zestaw do zrobienia zajączka z pomponów lub utrudnić sobie zadanie i zrobić tak ja my. Najpierw rysujemy kształt zajączka, jego podstawę i lustrzane odbicie na tekturce z bloku. Następnie go wycinamy i sklejamy ze sobą uszy. Pokrywamy zajączka klejem magicznym i pozostawiamy dziecku swobodę, jeśli chodzi o przyklejenie pomponów futrzanych. Doskonale imitują futerko! Zając wielkanocny jak żywy może wylądować w gniazdku na sianku!
6. Na koniec drobny, ale oryginalny detal, którym się zachwyciliśmy. Do sizalu przyczepiamy klamerki ozdobne w kształcie króliczków i stroik gotowy. Prawda że to dziecinnie proste! Voila!
Trzeci stroik wykonał Marcel wykorzystując następujące materiały:
- - oponka styropianowa.
- - bibuła dekoracyjna
- - nożyczki.
- - klej w sztyfcie.
- - wstążka samoprzylepna.
- - naklejki piankowe i filcowe (listki, kwiatki).
- - serwetki ozdobne papierowe.
- - piórka dekoracyjne.
- - modelina.
- - plastelina 24 kolory.
- - klamerki ozdobne - zajączki.
- - tekturka z bloku.
- - wykałaczka
WYKONANIE
1. Tym razem oponkę ozdabiamy oklejając ją różnokolorową bibułą. Tym razem można użyć kleju szkolnego w sztyfcie. Efekt będzie najlepszy, jeśli najpierw potniemy bibułę na równe paski.
2. Wycinamy kółko o średnicy równej średnicy oponki i naklejamy na spód oponki. Następnie na tekturę od dołu przyklejamy serwetki, tak aby wystawały na zewnątrz oponki.
3. Oponkę można dodatkowo ozdobić naklejkami. Marcel wykorzystał wstążkę koronkową, oraz naklejki w kształcie listków.
4. Gniazdko wyściełamy serwetką i piórkami. Dodatkowo można je przykleić aby nie wypadły ze środka w trakcie przenoszenia stroika.
5. Wewnątrz oponki umieścimy nietypową pisankę. Marcel uwielbia masy plastyczne, dlatego podstawą jego jajka wielkanocnego będzie modelina. Z kilogramowej modeliny ASTRA, która jest bezpieczna i nie brudzi rąk uformował jajko, które następnie trafiło do piekarnika na 15-20 minut w celu utwardzenia. Tu oczywiście nieodzowna okazała się pomoc rodziców.
6. Następnie, jajko zostało ozdobione przy użyciu plasteliny marki Bambino. Używamy jej od lat i potwierdzamy jej doskonałe właściwości. Nie klei się do rąk, jest łatwa do ugniatania i formowania. Nakładanie małych kulek i pasków z plasteliny stworzy efekt końcowy w postaci pięknego kolażu.
7. Na koniec wbijamy w oponkę wykałaczkę i mocujemy na niej ozdobną klamerkę. I tak oto, trzeci stroik gotowy.
Pozostaje nam tylko życzyć wszystkim Zdrowych i Spokojnych Świąt pełnych uśmiechu i wzajemnego zrozumienia. Oczywiście także dobrej zabawy podczas wspólnego tworzenia prac plastycznych z dziećmi.