Przyjęło się myśleć, że dzieci uczą się od dorosłych. Owszem, tak się też zdarza, jednak często jest odwrotnie, kiedy to rodzice wzbogacają swój świat podczas wspólnych zajęć z pociechami. One w sposób oryginalny interpretują rozmaite zjawiska, co pozwala tym pierwszym spojrzeć na wiele spraw nieco inaczej. Oto potęga wyobraźni, która manifestuje się także dzięki zestawom kreatywnym.
Czym są zestawy kreatywne?
Składają się na nie liczne artykuły plastyczne skompletowane z produktów firm takich choćby jak Astra czy Creativo. Ideą zestawów jest, by dać naszym dzieciom oraz nam samym jak najwięcej możliwości do wspólnego i twórczego spędzania czasu. Dlatego też znajdziemy w nich rozmaite rzeczy, począwszy od tych służących do rysowania i malowania, jak kredki czy farbki; przez masy plastyczne w rodzaju plasteliny, modeliny oraz gliny; a na taśmach, sznurkach czy innych przydatnych dodatkach kończąc. Umożliwiają one łączenie ze sobą różnych tworzyw (na przykład kredek woskowych czy farb akrylowych), aby wytwarzać z nich małe arcydzieła. Myślą przewodnią jest i to, by w trakcie prac twórczych dzieci i rodzice dzielili się inspiracjami. I można tego dokonać bez wychodzenia z domu, co bywa sporą zaletą.
Mnogie i różnorodne produkty podzielono na 6 zestawów. Zostały tak opracowane, by bawiący się mogli najpełniej wykorzystać swoje predyspozycje. Chodzi także i o to, żeby nie poprzestać na jednym tylko rodzaju sztuki, np. malarstwie, lecz rozwijać się w sposób możliwie najbardziej wszechstronny. Dotyczy to oczywiście nie tylko dzieci, które co chwila odkrywają w sobie nowe talenty, lecz również ich opiekunów. Przecież nigdy nie jest za późno, by odnaleźć artystyczny dryg!
Poza tym zestawy kreatywne przemówią zapewne do tych, którym nieobce są argumenty ekonomiczne. Zamiast zbierać jeden produkt po drugim śmiało można zaopatrzyć się naraz we wszystko, co niezbędne. A jeśli czegoś zabraknie – wtedy skorzystamy z przedmiotów użytkowych, na przykład papierowej tacki, nadając im nowe, barwniejsze znaczenie!
Omawiane komplety, o czym mówi nam sama ich nazwa, mają rozwijać w użytkownikach kreatywność i odważne podejście do wyzwań twórczych. Niemniej do każdego przypisane zostały pomysły na to, jak go wykorzystać. To oczywiście tylko sugestie, stanowiące impuls do realizacji własnych pomysłów i fantazji.
Kreatywne chwile
Zestaw kładący nacisk na radość płynącą z tworzenia. Poprzez dostępne artykuły stworzymy świat na nowo. Wśród propozycji znajdują się rozmaite istoty, na przykład pocieszna myszka czy misternie zbudowana ważka, które powołamy do życia przy pomocy masy plastycznej i farbek. To też okazja, by sprawdzić, jakie kolory do siebie pasują i które wybrać, by zbudować najpiękniejszą tęczę. A jako że twórczość nie zna granic – raz uzyskane rzeczy migiem przekształcimy w inne!
[
Plastyczne fantazje
Tutaj natomiast używając masy papierowej, modeliny oraz szeregu dodatków udowodnimy, że fantazja nie zna takich słów jak “granice” lub “nie da się”. Na początku, posiłkując się broszurką, ulepimy przyjaznego słonika, trzy białe sówki lub narysujemy uśmiechniętego kotka w czarne prążki. Ale to będzie tylko rozgrzewka… Potem wypełnimy pokój zabaw fantastycznymi stworzeniami czy roślinami rodem z baśni!
[
Pastelowe sny
Wielu artystów pilnie studiuje swoje sny, aby na ich bazie tworzyć dzieła. Wiele z nich zyskuje rozgłos i są podziwiane przez odbiorców sztuki na całym świecie. Dobra myśl, tylko co nam się ostatnio śniło? Jeśli nie pamiętamy – zapytajmy się kogoś z bliskich. I na kanwie pogodnych marzeń sennych stwórzmy coś interesującego. Zapewne przyda nam się do tego glina samoutwardzalna, równie plastyczna jak materia snów.
[
Kolorowe marzenia
Nie zawsze promienie słońca wpadają do nas przez okna albo jest ich zdecydowanie za mało. Zdarzają się przecież pochmurne i deszczowe dni. I co wtedy zrobić? Z powodzeniem można się oddać marzeniom, ale nie bujać bezczynnie w obłokach, ale przełożyć je na język sztuki! Dzięki zestawowi “Kolorowe marzenia” (z zabawnymi samoprzylepnymi oczami) nadamy marzeniom namacalne kształty, by pochwalić się nimi przed rodziną i przyjaciółmi.
[
Artystyczne horyzonty
A co jeśli nasza pociecha już nieco poważniej myśli o pracy twórczej? Jeśli chce się szkolić w dziedzinie rysunku czy malarstwa – niech skorzysta z “Artystycznych horyzontów”! Zestaw ten został zaplanowany dla starszych, nastoletnich już dzieci. Owszem, i tutaj chodzi przede wszystkiem o czerpanie z zajęć przyjemności, ale towarzyszy temu namysł i większa świadomość tworzywa plastycznego. Nauczymy się wspólnie, jak szkicować postać, wykonać studium dłoni czy oka oraz wiele innych przydatnych rzeczy...
[
Wesołe chwile
Na koniec został nam zestaw, który jest także podsumowaniem wszystkich poprzednich. To “Wesołe chwile”. Ani się obejrzymy, a wiele godzin upłynie nam pod znakiem beztroskiej zabawy. Poza miłymi wspomnieniami pozostaną po niej rozmaite próby twórcze pod postacią figurek, zabawnych kolczyków czy barwnych malunków… Nie wszystkie zaliczymy do arcydzieł sztuki współczesnej… Ale i tak będziemy usatysfakcjonowani, mogąc wyrazić swoje emocje!
[