Dobry plecak szkolny może towarzyszyć dziecku nawet przez kilka lat nauki. Niektóre nawet po tym okresie wciąż wyglądają prawie jak nowe. W takiej sytuacji najczęściej zmieniamy go dopiero, kiedy jest już za mały lub znudzi nam się wzór. Nie jest to jednak sprawa oczywista, jeśli nie dbamy należycie o plecak lub tornister do szkoły. Nieodpowiednie użytkowanie lub zapominanie o czyszczeniu plecaka może skrócić jego żywotność, a przecież tego chcemy uniknąć. Doskonałym momentem na okresowy przegląd stanu plecaka lub tornistra są ferie zimowe lub wakacje. Jeśli nie kontrolujemy go regularnie, może nas czekać niemiła niespodzianka. Nasi eksperci podpowiadają, jak dbać o plecak, aby służył naszym pociechom przez dłuższy czas oraz czego nie robić z plecakiem, aby go szybko nie zniszczyć.
Odpowiednie użytkowanie plecaka, czyli ile wytrzyma szkolny plecak
Najlepszymi testerami wytrzymałości szkolnego plecaka są sami uczniowie. Producenci nie są w stanie przewidzieć wszystkiego, a dzieci potrafią być pomysłowe. Zdarza się, że plecak szkolny poza swoją podstawową funkcją bywa siedziskiem, poduszką, tarczą a nawet … sankami. Oczywiście odradzamy takie formy wykorzystywania plecaka. Dla wielu osób oczywiste nie jest jednak również to, jak prawidłowo nosić plecak. Odpowiednie dopasowanie długości szelek ma kluczowe znaczenie nie tylko jeśli chodzi o komfort i prozdrowotne właściwości, ale również ma wpływ na wytrzymałość plecaka. Zbyt długie szelki sprawiają, że ciężar rozkłada się inaczej i powoduje większe napięcie na szwach. Większość plecaków posiada parę szelek. Noszenie plecaka, zwłaszcza mocno obciążonego, na jednym ramieniu również może nadwyrężyć łączenia elementów. Kolejnym problemem jest noszenie w plecaku zbyt dużego ciężaru. Kupując plecak szkolny, dopasujmy go do naszych potrzeb. Zdarza się, że uczniowie używają lekkich plecaków miejskich do noszenia książek i zeszytów. Takie plecaki mają zupełnie inną budowę i co za tym idzie wytrzymałość i nośność. Solidny szkolny plecak wytrzyma ciężar nawet do 7-10kg. Plecak może się również uszkodzić, jeśli będziemy go nadmiernie wypychać, obciążając w ten sposób suwaki. Warto również zwrócić uwagę na przeznaczenie poszczególnych kieszeni plecaków. Boczne przegródki z siatki to miejsce na bidon. Zdarza się jednak, że dzieci umieszczają tam nożyczki, ołówek lub inne przedmioty o ostrych krawędziach, które mogą uszkodzić materiał.
Osobnym tematem są zalecenia dotyczące użytkowania plecaków na kółkach. Pamiętajmy, że plecak na kółkach to nie samochód terenowy, więc lepiej unikać nierównego terenu lub nie jeździć nim po błocie. Wiele osób zapomina o odpinaniu i chowaniu szelek podczas prowadzenia wózka, co często skutkuje przecieraniem się pasków. Jeśli chodzi o pokonywanie schodów z takim plecakiem, to właśnie w tej sytuacji przydają się szelki. Kółka mają zazwyczaj ok. 7-8cm średnicy, więc takim plecakiem zwyczajnie nie da się wjechać po schodach. Ewentualne próby mogą zakończyć się uszkodzeniem stelaża. Pamiętajmy także, że aby podnieść plecak na kółkach, należy łapać za materiałowy uchwyt górny, a nie za teleskopową rączkę.
Czyszczenie i sprawdzanie zawartości plecaka, czyli uwaga na banana
Największym zagrożeniem dla każdego plecaka jest pozostawione w jego wnętrzu jedzenie. Nie ma nic gorszego niż pozostawiony w plecaku na całe wakacje banan. Na dnie plecaka często można także znaleźć luźne kartki, ścinki od temperówki i wiele innych rzeczy. Zdarza się, że jeśli bidon jest przechowywany w komorze głównej zamiast w kieszeni bocznej, dno plecaka może być wilgotne. Dlatego niezwykle ważne jest regularne czyszczenie plecaka, nie tylko z zewnątrz, ale również w środku, gdzie znajduje się najwięcej bakterii. Plecak należy czyścić wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Warto również co jakiś czas wyjąć wszystko z plecaka i wywietrzyć go na dworze. Większość plecaków szkolnych nie nadaje się do prania w pralce ze względu na ryzyko deformacji lub uszkodzenia sprzączek i zamków. Jeśli plecak jest naprawdę brudny, powinniśmy prać go ręcznie w wodzie z dodatkiem delikatnego płynu. Unikajmy silnych detergentów, które mogą odbarwić materiał. Plecak należy suszyć w temperaturze pokojowej, nie wystawiać na słońce ani nie kłaść na grzejniku. Więcej na temat tego, jak prać plecak znajdziesz w naszym wcześniejszym tekście.
Magazynowanie plecaka w domu, czyli wakacyjny łapacz kurzu
W okresie wakacyjnym lub w trakcie ferii plecak zazwyczaj ląduje w kącie i czeka na pierwszy dzwonek w nowym semestrze. Przerwa w nauce to świetny moment na dokładniejsze wyczyszczenie plecaka. Potem warto go odpowiednio zabezpieczyć (umieścić w folii) i schować do szafy, aby się nie kurzył lub nie był używany do zabawy ani przerzucany z kąta w kąt.
Odpowiednie użytkowanie i konserwacja plecaka szkolnego może wydłużyć okres jego użytkowania. Jeśli dbamy o plecak, może stać się wiernym towarzyszem w każdej szkolnej przygodzie nawet na kilka lat.