W dzisiejszym artykule obalamy stereotypy na temat plecaków męskich o przeznaczeniu biznesowym. Czy rzeczywiście noszenie ważnych dokumentów czy laptopa w plecaku na spotkania biznesowe to zwyczajowe faux pas? Czy plecak sprawia, że nasz strój staje się mniej profesjonalny? O tych i innych tylko z pozoru nieistotnych aspektach funkcjonowania w świecie biznesu przeczytacie poniżej.
Plecak męski do pracy? Co pasuje do biznesowego outfitu?
Kiedy wyobrażamy sobie prawdziwego biznesmena z krwi i kości, widzimy dobrze skrojony garnitur, elegancki krawat, modne buty i koniecznie elegancką aktówkę, najlepiej z dobrej skóry. Taki stereotyp pracownika wysokiego szczebla ciążył w ludzkich umysłach przez wiele pokoleń. Nienaganny wygląd, subtelnie podkreślający status społeczny przedsiębiorcy to ideał, do którego przez lata dążyli pracownicy, podziwiając swoich przełożonych i szefów firm. Nie ma w tym nic dziwnego - kiedyś dostęp do określonej garderoby mieli nieliczni, co dodatkowo pobudzało wyobraźnię i stawało się must-have każdego ceniącego się biznesmena. Nieodłącznym elementem tejże stylizacji była aktówka, neseser, czy po prostu teczka, w której przenoszone były najistotniejsze dokumenty, prezentowane podczas biznesowych spotkań.
Zasady gry odwróciły się o 180 stopni, kiedy na rynku zaczęły pojawiać się laptopy. Potrzeba transportu takiego sprzętu, wymusiła na producentach akcesoriów stworzenie torby dedykowanej laptopom. Do kanonu biznesowych dodatków dołączyła więc typowa torba na laptop, najczęściej wykonana z trwałego, odpornego na różne warunki atmosferyczne materiału. Projektanci toreb prześcigali się w stworzeniu takiej torby, która będzie pasowała zarówno do eleganckiego garnituru, jak i casualowego, codziennego stroju.
Wejście plecaka
Plecak to jeden z najstarszych środków transportu najpotrzebniejszych rzeczy. Wykorzystywany podczas podróży, ale też podczas codziennej pracy, w celu przeniesienia jak największej ilości przedmiotów “za jednym razem”. Pierwotnie to tylko kilka pasków, rzemieni i sznurków tworzących szelki zakładane na ramiona. Z czasem plecak zaczął ewoluować, jednak wspólnym mianownikiem dla każdego modelu było wygodne i bezpieczne noszenie istotnych rzeczy na plecach. Oprócz dalekich podróży, codzienną trasę z podręcznikami i zeszytami zaczęli pokonywać uczniowie - to właśnie ta grupa spopularyzowała plecaki, nadając im charakterystyczne przeznaczenie, które do dziś sprawdza się bez zarzutu.
Plecak męski do zadań specjalnych – elegancki i praktyczny
Współczesne organizacje, podążające za światowymi trendami i nawiązujące do największych ruchów społecznych, jasno podkreślają niechęć do formalizowania ubioru w pracy. W post pandemicznej rzeczywistości, która na nowo rozdała karty w świecie biznesu, strój stał się najmniej istotnym elementem reprezentującym pracownika biurowego. Dążenie do równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym, wspieranie pasji i zdrowego stylu życia sprawiło, że wielu pracowników porzuciło znane od lat kanony mody i postawiło na wyrażanie własnego ja (np.poprzez strój). W tym samym czasie, plecak stał się nowoczesną walizką, wersją 2.0, która w pracy, dzięki różnorodności wzorów i kształtów, może stać się eleganckim dodatkiem do każdego biznesowego spotkania i wcale nie musi wyglądać jak plecak zdjęty wprost z pleców himalaisty czy ucznia. Po godzinach zaś, plecak służy jako najwygodniejszy środek transportu laptopa, np. podczas jazdy na rowerze czy wykonywania zadań poza biurem. Współczesny pośpiech, ale również powrót do natury, bardzo szybko skierował swoje tory na wykorzystywanie sprawdzonych rozwiązań, w tym modowych, gdzie plecak godnie spełniał wszystkie funkcje.
Do pracy z tym co lubisz
Plecak, walizka, teczka czy worek - każdy z tych dodatków jest dobry. Sekret tkwi w tym, aby przenoszone rzeczy były bezpieczne, dotarły na miejsce w swojej pierwotnej formie i abyśmy ułatwili sobie transport tych rzeczy w możliwie jak najbardziej wygodny sposób. Oczywiście, polecamy dostosowywać swój ubiór do określonej okazji, pamiętajmy, że swoim strojem również wyrażamy szacunek do drugiej osoby. Ważne jednak, aby strój ten był częścią nas, a nie na odwrót.