Poradnik ósmoklasisty - egzamin i rekturacja do szkoły średniej
   05/26/2022 08:41:24     Poradniki , Aktualności    Komentarzy 0
Poradnik ósmoklasisty - egzamin i rekturacja do szkoły średniej

Ósmoklasisto! Co musisz wiedzieć, aby dostać się do wymarzonej szkoły średniej? Sprawdź nowe wytyczne dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Rekrutacja do szkoły to zwykle czas pełen stresu i obaw. Uczniowie zastanawiają się czy uzyskane przez ostatnie lata oceny, jak również wynik końcowego egzaminu, wystarczą aby zasilić szeregi wybranej szkoły ponadpodstawowej. Kiedy ósmoklasista zdecyduje do której szkoły chciałby chodzić, warto rozpocząć proces związany ze składaniem odpowiednich dokumentów. Oprócz kompletu niezbędnych danych, należy także trzymać się wyznaczonych terminów.

Rekrutacja składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich polega na wyborze szkoły ponadpodstawowej i tym samym złożeniu w niej wniosku o przyjęcie. Czynność tą należy wykonać jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu ósmoklasisty. Kolejnym krokiem będzie dostarczenie wyniku zdanego egzaminu do wybranej wcześniej szkoły ponadpodstawowej. Jeśli uczeń spełni wymogi szkoły i znajdzie się na liście przyjętych, (opublikowanej przez placówkę), musi jeszcze złożyć oświadczenie woli uczęszczania do wybranej szkoły.
Pojawienie się na ostatecznej liście rekrutacyjnej w szkole, zależne będzie od dostarczenia takich dokumentów jak oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o uzyskanym wyniku egzaminu.

Egzamin ósmoklasisty terminy 2022

Dokładny termin rozpoczęcia naboru pojawi się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Praktyka poprzednich lat pokazuje, że data najprawdopodobniej zostanie ustalona na połowę maja 2022 roku. Znamy już jednak terminy egzaminów - CKE wyznaczyła następujące dni:
• 24 maja 2022 r. (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka polskiego
• 25 maja 2022 r. (środa) o godzinie 9:00 – egzamin z matematyki
• 26 maja 2022 r. (czwartek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka obcego nowożytnego.
Terminy dodatkowe egzaminu ósmoklasisty:
• 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka polskiego
• 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin z matematyki
• 15 czerwca 2022 r. (środa) o godzinie 9:00 – egzamin z języka obcego nowożytnego.

Warto również zaznaczyć, iż ogłoszenie wyników egzaminów, które odbędą się w maju oraz w czerwcu, nastąpi 1 lipca 2022 roku, co daje uczniom tydzień na złożenie dokumentów (wyników, informacji i zaświadczeń), do wybranej placówki (do 7 lipca 2022 roku). Dzień później, mija termin wydania zdającym zaświadczenia o uzyskanym wyniku egzaminu, które należy złożyć, wraz z oryginałem świadectwa, w wybranej szkole.

Plecak młodzieżowy Paso Active czarny sportowy na laptop Px0
109.00 zł
Plecak VANS Realm Rose Dawn jasny różowy
179.00 zł
Plecak szkolny młodzieżowy z naszywkami HEAD BADGES HD-410 szary melanż
135.00 zł
Plecak do liceum CoolPack CP GRASP 2 GREY szary miejski vintage
95.00 zł

Jak liczy się punkty do szkoły średniej?

Kolejnym, ważnym czynnikiem decydującym o rozpoczęciu nauki w wymarzonej szkole, jest system punktacji. Istotną informacją jest fakt, że maksymalna ilość punktów możliwych do uzyskania wynosi 200. Połowa wymienionych punktów, to te, które można otrzymać z napisanego egzaminu (za trzy przedmioty). Druga część to punkty uzyskane za oceny oraz dodatkowe aktywności, takie jak np.wolontariat w szkole.

Kalkulator punktów za oceny z przedmiotów został określony w przejrzysty sposób. Do wyliczeń potrzebujemy oceny z 4 przedmiotów: j.polskiego, matematyki oraz z dwóch przedmiotów, które zostały wyznaczone przez wybraną placówkę (najwyżej punktowane w danej klasie licealnej). W myśl ustanowionych reguł, można otrzymać:
• za ocenę celującą — 18 punktów
• za ocenę bardzo dobrą — 17 punktów
• za ocenę dobrą — 14 punktów
• za ocenę dostateczną — 8 punktów
• za ocenę dopuszczającą — 2 punkty
• za świadectwo z czerwonym paskiem — 7 dodatkowych punktów
• za wolontariat szkolny — 3 punkty
• za osiągnięcia w konkursach kuratoryjnych, konkursach wiedzy, wyniki artystyczne i sportowe — od 2 do 10 punktów (jednak nie więcej niż 18 w sumie).

Przelicznik punktów egzaminacyjnych rysuje się następująco: Uczeń, za napisanie trzech egzaminów — z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego, może otrzymać maksymalnie 100 punktów. Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki trzeba pomnożyć przez 0,35. Punkty za egzamin z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów).

Niezależnie od skomplikowania procedur, trzymamy kciuki za każdego ósmoklasistę i życzymy wszystkim powodzenia! :)

close Twój koszyk

Rejestracja nowego konta

Czy masz już konto?
Zaloguj się Lub Zmień hasło
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć