Tworzenie ozdób świątecznych DIY na Boże Narodzenie to najlepsza forma przygotowywań do tego wyjątkowego czasu. Wprowadza nas w klimat świąt i pozwala zatrzymać się na chwilę oraz wyciszyć w przedświątecznej gorączce. Wspólne wykonywanie dekoracji integruje całą rodzinę. Zapewniam Was, że nie ma dzieci, które nie lubią pomagać w robieniu bożonarodzeniowych dekoracji. To rozwijająca kreatywność i zdolności plastyczne zabawa dla dużych i małych. Jako mama i miłośniczka świąt oraz DIY, polecam Wam taką właśnie formę przedświątecznego relaksu. W końcu Boże Narodzenie to nie tylko bieganie po sklepach w poszukiwaniu prezentów, sprzątanie, gotowanie i wigilijna nerwówka.
Ozdoby świąteczne ręcznie robione - Boże Narodzenie
Ręcznie robione ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie są znacznie lepsze od tych kupionych w sklepie. Przede wszystkim dlatego, że sami decydujecie, jak będą wyglądać. Stawiajmy na oryginalność. Dekoracje bożonarodzeniowe handmade to coś, czego znajomi będą Wam zazdrościć i z pewnością zapytają, jak je zrobiliście. A to przecież nie jest wcale takie trudne. Wystarczy trochę zapału, dobry pomysł i odpowiednie akcesoria dekoracyjne, które bez trudu znajdziecie na stronie eplecaki.pl. Poniżej przedstawię kilka propozycji ozdób świątecznych DIY, które, mam nadzieję, zainspirują Was do stworzenia własnych projektów.
Lampion bożonarodzeniowy DIY - jak zrobić?
Wykonanie lampionu jest dość czasochłonne, ale daje ogromną satysfakcję. Jest to jedna z moich ulubionych bożonarodzeniowych ozdób, która pozwala odkryć magię tych świąt. Latarnia bożonarodzeniowa to świetna dekoracja na świąteczny stół, regał, komodę lub parapet.
Akcesoria potrzebne do wykonania lampionu: podłużny kartonik, lampki LED, farba szkolna biała 250ml, sztuczny śnieg w sprayu, cekiny, konfetti lub inne drobne ozdoby, druciki dekoracyjne, brokat sypki, kulki na piku, choinki plastikowe, wata, modelina.
[
1. Jako bazę do wykonania lampionu postanowiłam wykorzystać kartonowe pudełko, których w okresie przedświątecznym z pewnością nie brakuje w żadnym domu. Zamawiamy przez internet prezenty na święta, po których zostają nam opakowania. Jak się przekonacie, można dać im nowe życie. Podstawa lampionu może zatem pochodzić z recyklingu. Postanowiłam wybrać podłużny kartonik z grubej i sztywnej tektury. W bocznych ściankach za pomocą nożyka wycięłam okienka.
2. Stworzyłam również daszek z płaskiego kartonika. Najpierw narysowałam szablon do złożenia piramidy z zakładkami podklejanymi w środku.
3. Kolejnym zadaniem było pomalowanie lampionu, które wykonały moje dzieci. Klasyczna biel doskonale pasuje do bożonarodzeniowych ozdób. Biała farbka z zestawu farb plakatowych z pewnością nie wystarczy do pomalowania całości. Świetną opcją są farbki szkolne ASTRA w buteleczkach 250ml, które doskonale kryją i nie wymagają rozpuszczania w wodzie. Moi chłopcy bez trudu poradzili sobie z tym zadaniem i nasz lampion szybko pokrył się śnieżna bielą.
4. Następnym krokiem jest montaż światełek do lampionu. Zestaw lampek LED znajdziecie obecnie w niemal każdym sklepie ze świątecznymi bibelotami. Koszt to zaledwie parę złotych. Do naszego lampionu wybrałam światełka zasilane baterią z włącznikiem. Serce systemu oświetleniowego ukryłam pod daszkiem, w którym wycięłam okienko, pozwalające na włączanie i wyłączanie lampek. W podstawie daszka wycięłam otwór przez który przełożyłam kabelek z lampkami. Same światełka podkleiłam natomiast na „suficie” lampionu, tak aby pięknie oświetlały dekoracje w środku.
5. Dla lepszego efektu daszek lampionu możecie tak jak my, pokryć sztucznym śniegiem w sprayu.
6. Krawędzie okien oraz łączenia fragmentów daszku warto zamaskować. Możecie do tego użyć sznurków lub wstążek. W naszym lampionie wykorzystaliśmy druciki dekoracyjne, które zostały przyklejone na klej Magic.
7. Następnie najprzyjemniejszy moment, czyli wspólne ozdabianie lampionu drobnymi akcesoriami. To świetna zabawa dla dzieci, która sprawia im wiele satysfakcji. My użyliśmy srebrnych cekinów w kształcie gwiazdek, konfetti śnieżynek i srebrnego brokatu. W narożnikach znalazły się brokatowe kulki na piku.
8. Na koniec dekoracja wnętrza lampionu. U nas w centralnym punkcie znalazły się wykonane własnoręcznie przez tatę i dzieci figurki Świętego Mikołaja i bałwanka Olafa z modeliny ASTRA. Obok nich umieściliśmy także plastikowe mini choinki, a resztę przestrzeni wypełniliśmy watą, imitującą śnieg. To co znajdzie się w Waszych lampionach, zależy tylko od Was. Mogą to być gotowe figurki z motywem świątecznym lub inne dekoracje.
9. Gotowe! Wystarczy zgasić światło, włączyć światełka i od razu poczujecie atmosferę świąt, tak jak my.
Choinka z filcu i styropianu handmade
Małe choinki świąteczne to pełne wdzięku dekoracje, które są lekkie i nie zajmują wiele miejsca, więc można je ustawić wszędzie lub wręczyć komuś w prezencie. Ozdoby z filcu wyglądają naprawdę stylowo i mają w sobie coś z domowego ciepła. Spróbujcie sami. My wykonaliśmy dwie choinki, które z pewnością zajmą honorowe miejsca wśród tegorocznych dekoracji.
[
Choinka z filcu DIY 1
1. Bazą do wykonania choinek są stożki styropnianowe. Ja wybrałam stożki o wysokości 15cm.
2. Z zielonego filcu dekoracyjnego w arkuszach A4 wycięłam paski. Od dołu każdego paska należy wyciąć kształt widoczny na zdjęciu.
3. Gotowe paski przyklejamy lub mocujemy na krótkie szpilki zaczynając od dołu stożka. Pierwszy przyklejamy pasek prosty bez wycięć.
4. Kolejny krok to zdobienie choinki przy użyciu kryształków i gwiazdek (mocowane na klej Magic). Równie dobrze możecie użyć naklejek.
5. Na szczycie umieściłam dekorację drewnianą w formie gwiazdki i mamy pierwszą choinkę z filcu.
Choinka z filcu robiona ręcznie 2
1. Styropianowy stożek okleiłam filcem dekoracyjnym w jednym kawałku. Możecie go również przyczepić na szpilki.
2. Choinkę owijam naprawdę efektownym, grubym, złotym sznurkiem, który imituje łańcuch. Sznurek mocuje krótkimi szpilkami.
3. Czerwone ozdoby doskonale komponują się z zielenią filcu. Ja wybrałam blyszczące kokardy oraz brokatowe naklejki.
4. Czubkiem choinki została drewniana klamerka w formie aniołka.
Kartki świąteczne ręcznie robione na Boże Narodzenie
Własnoręczne wykonywanie kartek świątecznych uważam za najlepszą formę przygotowań do Bożego Narodzenia. Taka kartka jest znacznie lepsza od kupionej w sklepie z kilku powodów. Po pierwsze, jest oryginalna i jedyna w swoim rodzaju. Po drugie, sprawi większą radość osobie, która ją otrzyma, gdyż będzie wiadomo, że nadawca włożył wysiłek i serce w jej wykonanie. Po trzecie, tworzenie kartek wycisza i świetnie wprowadza w świąteczny klimat. W zależności od poziomu trudności można je wykonywać razem z dziećmi! Osobiście stawiam na minimalizm, aby nie przesadzić z ilością ozdób. Ważna jest również kompozycja okładki.
[
Kartka świąteczna DIY 1
1. Kartkę z kolorowego bloku technicznego zginamy na pół i rozpoczynamy dekorowanie okładki.
2. „Wyszywam” poziome paski z zielonej muliny (włóczki), które utworzą kształt choinki. Wato użyć do tego dużej igły. W trakcie przeszywania, na paski muliny nawlekam małe dzwoneczki dekoracyjne.
3. Na końcach włóczki zawiązuję pętelki po wewnętrznej stronie okładki. Ważne aby pętelki były jak najbliżej kartki. Uniemożliwi to przesuwanie się sznurka.
4. Na szczycie choinki przyklejam drewnianą gwiazdkę.
5. Dla lepszego efektu tworzę ramkę z białej muliny oraz kryształków dekoracyjnych.
6. Resztę okładki ozdabiam przy użyciu białego konfetti w kształcie płatków śniegu.
7. Ta kartka nie tylko świetnie wygląda, ale również wydaje z siebie cichutki dźwięk dzwoneczków, kiedy się nią potrząśnie.
Kartka bożonarodzeniowa DIY 2
1. Kartkę z kolorowego bloku technicznego składamy na pół i zaczynami zabawę.
2. Znów motyw choinki, tym razem jednak postanowiłam wykorzystać szeroką wstążkę, którą przyklejam i zawijam, tworząc odpowiedni kształt.
3. Na końcówkach wstążki przyklejam drewniane dekoracje. Wykorzystuję je dość często, ponieważ są bardzo eleganckie i kojarzą się ze stylem vintage.
4. Na dole kartki odciskam świąteczny napis przy użyciu stempla polimerowego, pokrytego farbką.
5. Kartkę dekoruję większą ilością ozdób drewnianych oraz kryształkowymi gwiazdkami.
Bombki ręcznie robione
Pomysłów na samodzielne wykonanie bombki choinkowej jest wiele. Ja stawiam na dekoracje zaplatane ze wstążek lub sznurków. Ich wykonanie wymaga czasu i precyzji, jednak efekty końcowe są tego warte. Powyżej zdjęcie kilku moich bombek. Poniżej znajdziecie instrukcję, jak wykonać jedną z nich.
[
1. Bazą bombki jest oczywiście styropianowa kula.
2. Najpierw kulkę owinęłam dookoła czerwoną wstążką i przymocowałam na dole i na górze krótkimi szpilkami do dekoracji, aby się nie przesuwała. Następnie obróciłam kulę o 90 stopni i powtórzyłam tę czynność.
3. Pomiędzy gładkimi paskami wykonałam paski marszczone ze wstążki w tym samym kolorze. Każdą „falę” przypinam krótką szpilką. Jest to praca dość żmudna i wymagająca precyzji, ale efekt końcowy wynagrodzi Wam wysiłek i obolałe palce.
4. Pomiędzy paskami czerwieni, umieściłam zyzgaki marszczone z zielonej wstążki.
5. Na koniec odcięłam pasek zielonej wstążki, z którego uformowałam okrąg i spięłam na łączeniu, mocując jednocześnie do bombki srebrną główką na piku. W ten sposób powstała estetyczna zawieszka do powieszenia bombki na choince.
***
Na koniec chciałabym życzyć wszystkim na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia dużo Zdrowia, spełnienia marzeń, odkrywania magii tych wyjątkowych chwil z całą rodziną oraz udanej zabawy podczas tworzenia bożonarodzeniowych ozdób DIY. Wesołych Świąt!