Jesień w pełni, pogoda już nie tak dobra, dzieci spędzają dużo czasu w domu i często się nudzą. Naszą propozycją na spędzenie czasu wolnego jest lepienie zwierzaków z modeliny. Wybraliśmy modelinę ASTRA ze względu na jej wysoką jakość i na to, że jest przyjazna zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych twórców. Mogą jej używać dzieci już od 8 roku życia. Zabawy z modeliną są wyciszające, pomagają w rozwoju zdolności manualnych i kreatywności. Jeśli nigdy nie lepiliście nic z modeliny, szybko przekonacie się jak fajna może być praca z tą masą plastyczną. Najlepsze jest to, że po ulepieniu, nasze figurki można utwardzić w piekarniku, a potem używać do zabawy. Oczywiście takie same zwierzaki możecie ulepić z plasteliny ASTRA. Chcecie wiedzieć, jak to zrobić? Poniżej pokażemy krok po kroku, jak stworzyć uroczą sowę z modeliny i propozycje innych jesiennych zwierzaków.
Modelina ASTRA
Dlaczego właśnie modelina ASTRA? Bo jest najlepsza dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tworzeniem figurek z modeliny, w tym także dla dzieci. Modelina termoutwardzalna jest tworzywem twardszym niż plastelina, co ułatwia formowanie detali. Pod wpływem ciepła dłoni mięknie, więc nie trzeba jej mocno ugniatać. Idealnie nadaje się do tworzenia elementów makiet, biżuterii oraz wspomnianych figurek. Żywe intensywne kolory cieszą wzrok i, co ważne, nie zmieniają się po utwardzeniu w piekarniku. Modelina ASTRA nie brudzi rąk. Jest bezpieczna, gdyż poddano ją laboratoryjnej kontroli jakości. Dedykowana jest dla dzieci powyżej 8 lat. W ofercie znajdują się zestawy modeliny ASTRA w 6 i 12 kolorach podstawowych, pastelowych i z brokatem. My używamy modeliny w nasyconych kolorach i pastelowej.
Zwierzątka z modeliny krok po kroku - SOWA
A teraz pokażemy Wam jak ulepić sowę z plasteliny, krok po kroku. Zdradzimy Wam kilka sekretów i podpowiemy, jak uniknąć podstawowych błędów. Potrzebna nam będzie oczywiście modelina (kolory podstawowe i pastelowe), biała czysta kartka jako podkładka, wykałaczka i mały nożyk. A zatem, do dzieła!
1. Dobieramy kawałki modeliny, która będzie nam potrzebna. Wy oczywiście możecie wybrać inne kolory niż my. To zależy od Waszej wyobraźni. Nasza sowa będzie fioletowa z jasnofioletowym brzuszkiem. Pamiętajcie, że dobrym pomysłem będzie podzielenie modeliny na porcje potrzebne do wykonania poszczególnych elementów sowy. Najlepiej jeśli na początek uformujemy kulki odpowiedniej wielkości, jak na zdjęciu Jeśli będą za duże, zawsze możemy to poprawić w trakcie łączenia części.
2. Z dużej fioletowej kulki formujemy kształt głowy i tułowia sowy. Kępki piór na głowie sowy, przypominające uszy, mają kształt lekko spłaszczonych rogów.
3. Brzuch sowy sowy będzie w jaśniejszym kolorze. Dlatego małym palcem robimy wgłębienie w dolnej części fioletowej kulki.
4. Kulkę w pastelowym odcieniu fioletu spłaszczamy i umieszczamy we wgłębieniu na brzuszku. Aby dobrze połączyć elementy, należy je lekko przycisnąć. Na krawędziach wystarczy położyć na chwilę palec, a modelina pod wpływem ciepła dłoni zacznie się rozpływać, tworząc estetyczne połączenie. Pamiętajcie, aby nie ugniatać modeliny w rękach za długo, bo nasze formy mogą się zacząć zniekształcać. Jeśli modelina jest za miękka, poczekajcie chwilę, aż znów będzie odpowiednia do formowania.
5. Mała poprawka. Wykałaczką odciskamy po 2 kreski na każdym "uchu".
6. Na brzuszku odciskamy wykałaczką zygzakowaty wzorek. To będą miękkie piórka, które sowa ma pod skrzydłami.
7. Z mniejszych kulek fioletu formujemy skrzydła. Powinny mieć kształt spłaszczonej kropli. Następnie przyklejamy je po bokach sowy. Skrzydła mogą sięgać do ziemi, dzięki czemu nasza sowa będzie stabilniej stać.
8. Wykałaczką odciskamy na skrzydłach kreski imitujące piórka.
9. Kolejną fioletową kulkę rozwałkowujemy palcami na długiego "węża". Zrobimy z niego otoczki wokół oczu sowy.
10. Teraz kształtujemy małe kulki z białej i czarnej modeliny na oczy.
11. Kulki spłaszczamy palcem i nakładamy w miejscu widocznym na zdjęciu. Najpierw białe, a potem czarne. Można też dodać jeszcze po jednej malutkiej białej kulce.
12. Dookoła oczu zawijamy pasek z fioletowej modeliny. Nadmiar odcinamy.
13. Z pomarańczowej modeliny kształtujemy dziób. Powinien mieć ostry koniec.
14. Dziobek umieszczamy poniżej oczu.
15. Wykałaczką wykonujemy 2 wgłębienia na dziobie.
16. Z pomarańczowej modeliny formujemy dwa identyczne kształty - spłaszczonej kropli.
17. Wycinamy w nich kształt palców nożykiem.
18. Stawiamy sowę na łapach.
19. Wycinamy z reszty białej modeliny pazurki - 6 sztuk.
20. Umieszczamy pazurki na łapkach.
21. Gotowe! Teraz tylko utwardzanie w piekarniku w 100-110 stopniach przez 15-20 minut. W tej czynności muszą Wam pomóc dorośli. Pomoc kogoś starszego będzie niezbędna podczas wyjmowania figurki z piekarnika.
Pomysły na jesienne zwierzęta z modeliny
Z modeliny ASTRA możecie również ulepić inne jesienne zwierzaki, które mogą Wam posłużyć do zabawy, jako ozdoba pokoju, lub element jesiennej dekoracji, jak w naszym przypadku. Jak się przekonaliście, tworzenie figurek z modeliny to wielka frajda i świetna zabawa rozwijająca zdolności plastyczne. Jeśli nabierzecie wprawy, możecie robić trudniejsze zwierzaki. Nam udało się stworzyć również lisa, wiewiórkę, jeża, biedronkę, pająka i bobra, które przedstawiamy w poniższej galerii. Jeśli chcecie, abyśmy pokazali jak ulepić inne zwierzaki, piszczcie w komentarzach. Życzymy miłej zabawy!