Zastanawiasz się, jaki wybrać plecak lub tornister do szkoły dla dziecka? Ostatnio dużo się mówi o zdrowych plecakach, zwłaszcza w kontekście oczekiwanego powrotu dzieci do szkół. Jednak co to w zasadzie jest zdrowy plecak i po czym można go rozpoznać? Mimo licznych kampanii społecznych, mających na celu uświadamianie rodziców co do wyboru odpowiednich plecaków szkolnych, wciąż wiele osób nie wie, na co należy zwrócić uwagę. Nasz zespół we współpracy z cenionym fizjoterapeutą, panem Jackiem Daleszyńskim doszedł do wielu ciekawych wniosków w tym temacie, którymi chcielibyśmy się podzielić. Z naszego artykułu dowiesz się m.in., jakie są cechy zdrowego plecaka, dlaczego przyjazny dla kręgosłupa plecak dla pierwszoklasisty jest na wagę złota i czy lepiej postawić na plecak czy tornister.
Zdrowy plecak szkolny, czyli jaki?
Na temat tego, jaki plecak jest przyjazny dla zdrowia ucznia, narosło ostatnio wiele mitów. Jednak temat jest o tyle ważny, że chodzi o przyszłość naszych pociech. W okresie szkolnym w związku ze szybkim wzrostem kształtuje się bowiem ich sylwetka, a ewentualne wady postawy trudno w późniejszym okresie skorygować. Aż 56% uczniów szkół podstawowych skarży się na bóle pleców. Źle dobrany plecak może spowodować dolegliwości w obrębie kręgosłupa, stawów oraz zmniejszenie objętości płuc. Zdrowy plecak może pomóc uniknąć tych wszystkich problemów, zapewniając ponadto komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Wybierając plecak dla dziecka, musimy zachować zdrowy rozsądek, i nie ulegać modzie oraz pierwszemu wrażeniu. Nasze pociechy wybiorą plecak oczami, kierując się ładnym wzorem. Pamiętajmy jednak, że ma to drugorzędne znaczenie.
Zdrowy plecak jest lekki
Rekomendowana waga plecaka szkolnego z wyposażeniem nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka. Wiemy, że szkolna wyprawka potrafi być naprawdę ciężka, nawet jeśli nasze pociechy nie muszą nosić ze sobą wszystkich podręczników. Zwróćmy uwagę na to, co dziecko nosi w plecaku. Postarajmy się wyeliminować dodatkowe elementy ekwipunku, takie jak zabawki, gadżety elektroniczne lub dodatkowe piórniki. Nasi specjaliści radzą, aby sam plecak był jak najlżejszy. Pamiętajmy jednak, że te najlżejsze modele mogą nie mieć wystarczającego usztywnienia. Doskonałą opcją są plecaki usztywniane lekką pianką EVA. Jeśli decydujemy się na tornister, polecamy modele o wadze poniżej 1 kg.
[
Plecak przyjazny dla kręgosłupa
Zdrowe plecaki i tornistry wyróżniają się ergonomiczną konstrukcją z usztywnieniem i anatomicznym wyprofilowaniem. Na czym to w praktyce polega. Nasi eksperci w konsultacji z fizjoterapeutą stwierdzili, że specjalnie ukształtowane panele powinny być dopasowane do krzywizn kręgosłupa, aby zapewniać mu maksymalne podparcie. Najistotniejsza jest tutaj stabilizacja łopatek i obręczy biodrowej i barkowej. Doskonałą opcją są plecaki z pasem piersiowym, które zmieniają rozłożenie ciężaru torby w taki sposób, że rozkłada się on bardziej równomiernie i jest mniej odczuwalny.
[
Plecak dopasowany do ucznia
Plecak dla ucznia powinien być dopasowany do jego wzrostu i sylwetki. Nie kupujmy plecaka na wyrost. Przypominamy o żelaznej zasadzie: górna część tornistra lub plecaka na wysokości ramion, dolna na wysokości kości miednicy. Nie bez znaczenia są systemy regulacji, umożliwiające lepsze dopasowanie plecaka. Regulacja długości szelek to konieczność i norma, jednak coraz więcej plecaków posiada również regulację wysokości ich mocowania, dzięki czemu możemy modyfikować wielkość samego tornistra, który będzie „rósł” razem z dzieckiem. Jednak nawet najlepsze systemy regulacji na nic się nie zdadzą, jeśli plecak będzie noszony na jednym ramieniu. Fizjoterapeuci przestrzegają i przypominają, że plecak nosimy zawsze na obu ramionach.
[
Wygodny plecak szkolny na co dzień
Komfort noszenia plecaka jest zależny nie tylko od dobrego usztywnienia i wyregulowania szelek. Pasy naramienne powinny być szerokie i miękko wyściełane, aby nie uwierały w ramiona. Ogromne znaczenie ma także odpowiednia wentylacja w postaci oddychającej siatki lub kanalików, zapewniających przepływ powietrza.
Plecak bezpieczny, czyli pamiętajmy o odblaskach
Na koniec kilka słów o bezpieczeństwie na drodze. Tutaj nieodzownym elementem są odblaski na plecaku, które powinny odbijać światło z dużej odległości i zapewnić dobrą widoczność. Najlepiej jeśli zostały umieszczone z każdej strony szkolnego plecaka. Alternatywą dla odblasków są diody LED montowane w świecących plecakach.
[
Zdrowy plecak dla pierwszoklasisty
Dlaczego wybór odpowiedniego plecaka ma szczególne znaczenie dla pierwszoklasistów? W okresie wczesnoszkolnym dziecko rośnie bardzo szybko, kształtuje się też jego sylwetka. Mały uczeń nabiera także wielu nawyków. Zdrowy tornister lub plecak do pierwszej klasy pomoże w ustabilizowaniu postawy oraz w zapobiegnięciu powstawaniu wad kręgosłupa. Rodzice pierwszaków, apelujemy do Was, abyście mieli na względzie nie tylko bajkowy wzór, który spodoba się Waszemu dziecku, ale również inne aspekty, takie jak wcześniej wymienione: waga, ergonomiczna konstrukcja, dopasowany rozmiar, komfort użytkowania i bezpieczeństwo.
[
Plecak czy tornister?
Znalezienie odpowiedzi na pytanie z nagłówka to odwieczny dylemat rodziców uczniów. Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi. Zarówno plecak szkolny jak i tornister mają swoje zalety. Tornister z reguły to najlepsza opcja dla pierwszaków czy też do klas 1-3 szkoły podstawowej. Tornister zapewnia lepszą stabilizację, dzięki usztywnionemu korpusowi. Jest zazwyczaj niższy i szerszy niż plecak – kształtem przypomina pudełko. Prosta konstrukcja z jedną komorą z łatwym dostępem do zawartości ułatwia codzienne pakowanie młodszym uczniom. Niektórzy zwracają uwagę, że tornister jest zazwyczaj cięższy od większości plecaków, jednak przy odpowiednim wyprofilowaniu i wyregulowaniu szelek, różnica ta jest niemalże nieodczuwalna. Plecak to natomiast świetna opcja dla młodzieży. Jest pojemniejszy, ma więcej przegród i dodatkowych kieszeni, ułatwiających uporządkowanie szkolnych przyborów. Szkolny plecak jest smuklejszy i ma modniejszy, mniej dziecięcy wygląd. Najlepsze modele posiadają usztywnienie i wyprofilowanie porównywalne z tym spotykanym w tornistrach.
[
Zachowaj zdrowy rozsądek w poszukiwaniu zdrowego plecaka. Znajdź złoty środek między tym co modne, praktyczne i wygodne. Nasz zespół życzy Wam udanych poszukiwań i służy pomocą i radą.
Nasi eksperci
Tekst powstał jako efekt współpracy pomiędzy zespołem ePlecaki, ekspertami w dziedzinie plecaków szkolnych a znanym fizjoterapeutą i diagnostykiem Jackiem Daleszyńskim z Centrum Rehabilitacji i Fizjoterapii MEDI_SPA w Poznaniu. Dzięki niej udało nam się stworzyć powyższy katalog zasad, którymi powinien się kierować każdy rodzic przy wyborze plecaka. Wszystkim nam zależy na popularyzacji wiedzy o przyborach szkolnych w ich prozdrowotnym aspekcie.
W konsultacjach połączonych z warsztatami na temat zdrowych plecaków, które odbyły się w lutym tego roku, uczestniczyła Pani Magdalena Klara, prezes firmy Eplecaki.pl Sp. z o.o. Jako jeden z priorytetów działalności naszego sklepu uważa kwestię uświadamiania rodziców w zakresie odpowiedniego doboru plecaka do potrzeb dziecka. Nieocenionej wiedzy merytorycznej na temat anatomii oraz wielu trafnych uwag dostarczył Pan Jacek Daleszyński z renomowanego Centrum Rehabilitacji i Fizjoterapii MEDI_SPA w Poznaniu.