Wyprawka dla pierwszoklasisty! Przybory szkolne - co kupić?
   07/12/2019 15:15:51     Poradniki    Komentarzy 0
Wyprawka dla pierwszoklasisty! Przybory szkolne - co kupić?

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty to temat na czasie, kiedy pierwszy września zbliża się wielkimi krokami. To czas na kompletowanie wyprawki szkolnej. Najwięcej emocji wzbudza to, co uzasadnione, wśród rodziców pierwszaków, którzy nie mają doświadczenia w tym względzie. Przybory szkolne dla pierwszoklasistów obejmują pokaźną listę akcesoriów, niezbędnych do rozpoczęcia nauki w szkole. Wybór najlepszych przyborów powinniśmy zacząć od odpowiedniego plecaka lub tornistra. To podstawa wyprawki szkolnej. I tutaj zazwyczaj zaczynają się schody. Co kupić poza plecakiem? Aby ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy pełną listę przyborów szkolnych dla dzieci rozpoczynających naukę oraz dla młodzieży. W przypadku wyprawki dla 6-latka lub 7-latka, musimy kupić wszystko od początku do końca. Rodzice starszaków zazwyczaj tylko uzupełniają wyprawkę, dodając nowe przybory lub wymieniając zużyte. Podpowiadamy, jak przygotować się do zakupów i jak wykorzystać kompletowanie wyprawki, żeby zachęcić dziecko do nauki.

UWAGA! WYPRAWKĘ SZKOLNĄ KOMPLETUJEMY NIEZALEŻNIE OD TEGO CZY NASZE DZIECKO CHODZI DO SZKOŁY CZY UCZY SIĘ ZDALNIE W DOMU. PONIŻSZA LISTA TO AKCESORIA ABSOLUTNIE NIEZBĘDNE DO NAUKI W PIERWSZEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ.


Wyprawka dla pierwszoklasisty 2020

Wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty

Przed zakupem przyborów szkolnych dla dziecka do pierwszej klasy, sprawdźmy czy szkoła nie ogłosiła lub opublikowała (na stronie internetowej) listy wymaganych akcesoriów. Niektórzy nauczyciele mają dokładne wymagania, szczególnie odnośnie przyborów plastycznych i piśmienniczych. Poniżej znajduje się lista najważniejszych przyborów szkolnych, które powinny się znaleźć w wyprawce szkolnej pierwszaka.

UWAGA! Przed zakupami porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Nie ma nic bardziej demotywującego dla ucznia niż plecak i przybory, które mu się nie podobają. Porozmawiajcie o jego preferencjach, zainteresowaniach. Wybierz plecak w ulubionym kolorze z ulubionym bohaterem lub zwierzakiem Twojego dziecka, a zyskasz pewność, że będzie z nich z radością i dumą korzystać.


1. Tornister lub plecak szkolny – dobranie odpowiedniego plecaka dla pierwszoklasisty nie jest łatwym zadaniem. Dobry plecak A4 do pierwszej klasy powinien być usztywniony, wyprofilowany, lekki i dopasowany rozmiarem do wzrostu i sylwetki ucznia. Zastanów się czy postawić na klasyczny tornister ze sztywnym korpusem czy nowoczesny plecak szkolny w młodzieżowym stylu z dużą ilością kieszeni. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wybrać plecak do szkoły oraz jakie tornistry są obecnie najlepsze, sprawdź nasze wcześniejsze wpisy.

2. Piórnik szkolny – drugi po plecaku najważniejszy element wyprawki pierwszaka. Nauczyciele wychowawcy często sugerują, jakiego rodzaju piórnika powinni używać uczniowie. Zazwyczaj w klasach 1-3 wykorzystuje się klasyczne piórniki rozkładane. Do najpopularniejszych należą piórniki jednokomorowe dwuklapkowe oraz piórniki dwukomorowe i trzykomorowe. Szeroki wybór wzorów z bohaterami bajek oraz zwierzakami sprawia, że każde dziecko znajdzie piórnik na piątkę. Piórniki z gumkami do mocowania akcesoriów mają dodatkową zaletę, bowiem uczą dzieci porządkowania swoich rzeczy.

UWAGA! Decydując się na zakup piórnika z wyposażeniem możesz zaoszczędzić wiele czasu oraz energii na kompletowanie wielu przyborów z naszej listy. Duże piórniki dla dzieci z wyposażeniem posiadają często pełen zestaw kredek ołówkowych, pisaków, długopis, gumkę, temperówkę i linijkę. Uważajmy jednak na wielkość piórnika, ponieważ największe piórniki z wyposażeniem potrafią ważyć nawet 400g i zajmują sporo miejsca w plecaku

3. Worek na buty – niezbędny jeśli nie chcemy, aby dziecko nosiło buty na zmianę oraz strój gimnastyczny na lekcje WF razem z książkami lub w reklamówce. Worek szkolny powinien być wykonany z mocnej, nieprzemakalnej tkaniny. Dziecko będzie mogło go nosić w ręce, przymocować do plecaka, lub założyć na ramiona, wykorzystując sznurki jako szelki.

4. Śniadaniówka – drugie śniadanie warto przechowywać w odpowiednim pojemniku przystosowanym do kontaktu z żywnością. Lunchbox pozwoli uniknąć przenikania zapachów z jedzenia na książki oraz sprawia, że posiłek przygotowany w domu na dłużej pozostanie świeży. Praktyczna śniadaniówka może być w formie tradycyjnego pudełka na jedzenie lub torebki z termoizolacją.

5. Bidon – butelka na napoje jest szczególnie przydatna w szkole późną wiosną i wczesną jesienią, kiedy temperatury są wyższe. Większość szkolnych plecaków posiada specjalną kieszeń boczną na bidon, dzięki której w przypadku wylania napoju, książki i zeszyty pozostaną suche. Przed zakupem bidonu sprawdź, czy jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Najlepsze bidony zostały wyprodukowane z tworzywa wolnego od toksycznego BPA. Bidon dla dziecka sprawdzi się także po szkole, podczas zabaw na podwórku, na wycieczce lub treningu.

6. Zeszyty A5 16-kartkowe w cienkie linie, najlepiej dwukolorowe, ułatwiające pisanie.Najpopularniejsze i wymagane przez nauczycieli w klasach 1-3 są zeszyty w 3 linie kolorowe, które najlepiej nadają się do ćwiczeń kaligrafii oraz nauki pisania. Cienkie zeszyty są lepsze, gdyż ograniczamy w ten sposób ciężar szkolnej wyprawki. Zeszyt w kratkę będzie potrzebny na lekcjach matematyki oraz jako zeszyt do korespondencji, czyli dawny dzienniczek. Niekiedy zeszyt w kratkę jest również wymagany na lekcjach religii.

7. Teczki A4 z gumką – doskonała do przechowywania prac plastycznych. Dzięki niej rysunki i wyklejanki nie będą pogniecione. Można w niej chować bloki rysunkowe i techniczne, aby nie zostały przypadkiem zgniecione książkami. Teczki dla dzieci dostępne są w wielu kolorowych wariantach. Niekiedy istnieje możliwość dobrania teczki pod kolor plecaka. Proste zamykanie gumką jest najbardziej odpowiednie dla pierwszoklasistów.

8. Blok rysunkowy A4 biały – podstawowy blok najczęściej używany w szkole. Na nim dzieci tworzą większość prac plastycznych, rysunków, wycinanek, wyklejanek, malowanych obrazków. Bloki rysunkowe bardzo szybko się zużywają, więc warto wyposażyć dziecko w ich większy zapas. Polecamy bloki rysunkowe z kartkami o wysokiej gramaturze papieru, które nie marszczą się tak bardzo podczas malowania.

9. Blok techniczny A4 biały – potrzebny do bardziej zaawansowanych prac plastycznych, robienia makiet, plakatów i projektów. Można z niego wycinać i malować na nim. Jest grubszy, więc nauczyciele chcą go wykorzystywać do prac technicznych.

10. Bloki lub papiery kolorowe – najczęściej używane do różnego rodzaju wycinanek. Do pierwszej klasy ożna kupić blok rysunkowy z kolorowymi kartkami lub zeszyt papierów kolorowych. Coraz większą popularnością cieszą się zeszyty papierów samoprzylepnych, do których nie potrzebujemy już używać kleju. Kolorowe wycinanki są bardzo popularnym zadaniem w szkołach. Dzięki nim dziecko nabiera wprawy w wycinaniu, klejeniu i komponowaniu.

11. Nożyczki z bezpiecznymi, zaokrąglonymi końcami. Polecamy szczególnie nożyczki z osłonką oraz nożyczki dla leworęcznych. Dobre nożyczki dla dzieci to nożyczki bezpieczne i wygodne. Zwróćmy uwagę na to czy posiadają ergonomiczny i miękki uchwyt, który ułatwi trzymanie. Polecamy także plastikowe nożyczki, idealne dla przedszkolaków i pierwszaków.

12. Farby plakatowe - najpopularniejsze farby szkolne – najczęściej w wersji 12 kolorów i więcej. To farby, które są proste w użyciu ze względu na gęstą konsystencję i świetne krycie. Plakatówki szkolne zapewniają żywe, nasycone kolory, które ze względu na pobudzanie sensoryczne, są najlepsze dla dzieci. Farby plakatowe dla dzieci można kupić w zestawach w słoiczkach lub tubkach.

13. Farby akwarelowe – zalecane do malowania dla najmłodszych dzieci. Od kilku lat przeżywają renesans w polskich szkołach. Dzięki nim dzieci uczą się wielu nowych technik, mieszania kolorów oraz zapoznają się z pastelowymi barwami. Malowanie akwarelami to również świetna zabawa.

14. Kubek na wodę i pędzelki – kolejne akcesoria do malowania. Kubek z blokadą wylewania, czyli tzw. kubek niekapek to doskonała rzecz dla najmłodszych dzieci. Dzięki niemu nie ma obaw, że szkolna ławka zostanie przypadkiem zalana wodą, razem z obrazkiem. Dobór odpowiednich pędzelków również nie jest bez znaczenia. Polecamy zestawy pędzelków o różnej grubości i kształcie a także grube pędzle Jumbo, które są dopasowane do dziecięcych dłoni.

15. Plastelina – wybierz plastelinę, która nie brudzi rąk i jest łatwa do modelowania. To podstawowe tworzywo plastyczne używane przez dzieci w szkołach. Jej zaletą jest łatwe modelowanie i miękkość. Tworzenie prac plastycznych z modeliny pomaga w wyrabianiu zdolności manualnych, uczy kreatywności i precyzji. Polecamy wysokiej jakości bezpieczne dla zdrowia plasteliny marek ASTRA, Bambino.

16. Klej – dzieci w pierwszej klasie najczęściej używają kleju w sztyfcie, który jest poręczny i doskonale klei papier i tekturę. Taki klej pozwala na aplikację bez konieczności brudzenia rąk. Polecamy wysokiej jakości kleje szkolne dla dzieci. Do bardziej skomplikowanych prac plastycznych przydaje się klej introligatorski lub klej w płynie.

17. Kredki świecowe – idealne do kolorowania. Wykorzystywane przy wielu technikach plastycznych. Ich główną zaletą jest świetne krycie i to, że są miękkie. Idealnie nadają się do kolorowania dużych powierzchni. Nie wymagają tak dużego nacisku na kartkę jak kredki ołówkowe. Dzieciom łatwo trzymać je w dłoni. Zestaw kredek świecowych i woskowych, np. marki Bambino to ważny element szkolnej wyprawki od wielu lat.

18. Kredki ołówkowe – klasyczne kredki w drewnianej oprawie. Polecamy kredki o trójkątnym przekroju, ułatwiające uchwyt, grube kredki Jumbo dla dzieci oraz kredki dwustronne, które dają więcej kolorów przy takiej samej ilości kredek. Kredki ołówkowe wyrabiają nawyk prawidłowego trzymania narzędzia. Uczą precyzji podczas kolorowania i rysowania.

Jeśli nasze dziecko lubi realizować się artystycznie, warto wspierać jego zainteresowania przez zakup odpowiednich przyborów szkolnych. Dla małych artystów wybierajmy farby i kredki z dużą ilością kolorów. Niekiedy warto również dokupić dodatkowe akcesoria, z którymi dziecko może rozwijać swoje pasje także na kółkach plastycznych oraz w domu, np. farby pastelowe, modelinę lub klej introligatorski do tworzenia modeli, makiet.


19. Pisaki – trwałe, niewysychające flamastry są niezbędne do kolorowania. Dobre flamastry przydają się do rysowania a także do zaznaczania. Dla najmłodszych dzieci polecamy flamastry trójkątne oraz grube Jumbo a także nowość - pisaki zmazywalne.

20. Ołówki – w szkołach używa się ołówków miękkich o twardości HB lub B. Praktyczny będzie ołówek z gumką. Ołówek w pierwszej klasie często służy do pisania. Pierwszaki uczą się pisać ołówkiem, wykonują zadania przy jego użyciu, dlatego wybór odpowiedniego ma duże znaczenie. Ze względu na wygodę trzymania ołówka polecamy takie o trójkątnym lub grubym przekroju.

21. Linijka – dziecko w pierwszej klasie nie musi używać wielu przyborów geometrycznych, więc linijka powinna w zupełności wystarczyć. Dzięki niej dziecko nauczy się kreślić proste linie, mierzyć odległości, a także jak używać skali. Linijki mają tendencję do tego, że często się łamią, dlatego ciekawą opcją są linijki niełamliwe, które można wyginać.

22. Długopis lub pióro – podstawowe akcesoria piśmiennicze. Dla pierwszoklasistów polecamy pióra z ergonomiczny uchwytem oraz miękko piszące długopisy. Dzięki temu dziecko nie musi tak mocno przyciskać długopisu do kartki. Wygoda pisania ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w pierwszej klasie, gdyż niewygodny długopis może zniechęcić dziecko do nauki i odrabiania lekcji. Szkolne długopisy powinny mieć oczywiście niebieski lub granatowy tusz.

23. Temperówka - ustaliliśmy już, że ołówki i kredki są używane niemal na każdej lekcji w pierwszej klasie. Dlatego też trzeba je często temperować. Praktyczna temperówka z pojemnikiem oraz 2 otworami do ostrzenia jest niezbędna. Nie ma nic gorszego niż pisani i rysowanie niezaostrzonym ołówkiem. Temperowanie to kilka sekund, ale trzeba je poświecić, aby efekty pracy dziecka były lepsze.

24. Gumka do mazania - błędy zdarzają się każdemu, zwłaszcza dzieciom, które dopiero uczą się pisać i liczyć. W zeszytach i ćwiczeniach pierwszoklasiści używają najczęściej ołówków do pisania, więc wszystko można wymazać i poprawić. Konieczna jest do tego gumka do ścierania. Dzięki niej estetyka w zeszytach będzie na wyższym poziomie. Dzieci mają tendencję do gubienia gumek, dlatego warto kupić ich kilka na zapas.

25. Naklejki na zeszyty - szkolne zeszyty warto opisać imieniem i nazwiskiem właściciela oraz nazwą przedmiotu. Możemy to zrobić na odwrocie okładki lub na jej wierzchu, ale do tego potrzebne nam będą naklejki. Ozdobne naklejki na zeszyty i książki z ulubionymi dziecięcymi motywami to rzecz, o której często zapominamy, jednak w praktyce bardzo ułatwia odnajdywanie zeszytów w plecaku.

26. Owijki na zeszyty - zagięte rogi, poplamione okładki - tak wyglądają często zeszyty i książki pierwszoklasistów po kilku miesiącach nauki, jeśli nie zostały zabezpieczone foliowymi owijkami. Takie przezroczyste owijki to nieduży koszt, który warto ponieść. Często zdarza się, że podręczniki należy przekazać kolejnym rocznikom dzieci, a wtedy dobrze jest, aby były w przyzwoitym stanie.

UWAGA! Wyprawkę szkolną warto kupić z wyprzedzeniem, aby dziecko miało czas na przyzwyczajenie się do przyborów. Dzięki temu dziecko, będzie wiedziało jakie przybory szkolne są jego. Część szkolnej wyprawki (zwłaszcza akcesoria papiernicze i plastyczne) dzieci zostawiają w szkole, więc warto dodatkowo podpisać wszystkie przybory.

[

Plecak dla chłopca do pierwszej klasy ST.RIGHT FOOTBALL piłka nożna szkolny BP26 2024
159.00 zł
Plecak do pierwszej klasy HEAD UNICORN jednorożce dziewczęcy
109.00 zł
Piórnik dla dziecka COOLPACK CP JUMPER 3 FRENCH BULLDOGS z buldogami francuskimi 3 komorowy z wyposażeniem
64.90 zł
Duży piórnik dwukomorowy CoolPackCP JUMPER XL piłka nożna 38el.
69.00 zł
Worek na buty ST.RIGHT GREEN 3D BLOCKS kolorowy zielony z klockami SO1
28.99 zł
Worek szkolny na buty na WF ST.RIGHT BLUE ILLUSION niebieskie fale iluzja SO01
16.00 zł
Bidon dla dziecka 300ml CoolPack CITY JUNGLE bloki gra HANDY
17.00 zł
Śniadaniówka z przegródkami CoolPack FROZEN 2 pastelowa niebieska BLUE
15.00 zł
PACZKA 15 x Zeszyt A5/16k. trzy linie kolorowe BAMBINO
29.90 zł
Zeszyt A5 16kart. cienkie trzy linie kolorowe Rachaelhale Lablador
0.99 zł
Teczka z gumką A4 bloki z gry pixele Game BackUP
5.90 zł
Teczka z gumką A4 HASH HS-32 różyczki
5.90 zł
Blok techniczny A3 240g/m2 ASTRA BIAŁY
123.00 zł
Blok rysunkowy kolorowy A4 80g 16 kartek BAMBINO - mix wzorów
6.50 zł
Blok RYSUNKOWY BIAŁY A3 90g PROTOS 20 arkuszy DUŻY
7.00 zł
Długopis ścieralny żelowy 0,7mm ZWIERZAKI USZAKI KIDEA niebieski MIX WZORÓW
4.30 zł
Ołówek trójkątny do nauki pisania Colorino - mix kolorów
1.50 zł
Kredki ołówkowe dwustronne trójkątne Colorino 48 kolorów - 24szt
25.00 zł
FLAMASTRY BAMBINO 12 kolorów - MIX WZORÓW
9.00 zł
FARBY AKWARELOWE BAMBINO - 12 KOLORÓW - MIX. 2 WZORY PX0
13.50 zł
FARBY PLAKATOWE BAMBINO - 10 KOLORÓW - MIX 2 WZORY
22.00 zł
Pędzelek JUMBO Colorino duży na sztuki - mix kolorów
2.90 zł
Plastelina ASTRA 12 kolorów o zapachu LIMONKI
8.00 zł
Klej Magic w sztyfcie magiczny do papieru 20g
7.00 zł
Leworęczne nożyczki szkolne BAMBINO z odbojnikiem - mix. 2 kolory
4.90 zł
Gumka MYSZKA do ścierania Herlitz BIAŁA
2.50 zł
]

Wyprawka dla pierwszoklasisty - lista do druku

Jeśli zamierzacie skompletować przybory szkolne dla pierwszaka, z pewnością przyda się Wam lista potrzebnych rzeczy. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy listę do wyprawki szkolnej dla pierwszoklasisty. Wszystkie artykuły możecie oczywiście zamówić w naszym sklepie. Listę można wydrukować, a wtedy na pewno nie zapomnicie o niczym. Odznaczajcie kolejne elementy i bądźcie gotowi na Back To School 2020.

Wyprawka dla pierwszoklasisty lista

UWAGA! Zakup wymarzonej wyprawki szkolnej do pierwszej klasy może pomóc Twojemu dziecku w oswojeniu się z myślą o pójściu do szkoły. Zorganizujcie w pokoju dziecięcym kącik do nauki, w którym wszystkie przybory będą czekały na pierwszy gwizdek.

close Twój koszyk

Rejestracja nowego konta

Czy masz już konto?
Zaloguj się Lub Zmień hasło