Fotelik samochodowy to niezbędne wyposażenie każdego auta, w którym podróżuje dziecko. Korzystanie z fotelika samochodowego to nie tylko obowiązek, jaki nakładają na nas przepisy prawa (obecnie w foteliku musi jeździć dziecko do 150cm wzrostu), ale również realna poprawa bezpieczeństwa dziecka w czasie podróży. Fotelik samochodowy z prawdziwego zdarzenia ochroni nasze pociechy w razie ewentualnej kolizji drogowej i zagwarantuje wygodę. Na rynku można znaleźć wiele modeli fotelików samochodowych przeznaczonych dla różnych kategorii wagowych i wiekowych. Różnią się sposobem montażu i wykonaniem. Jaki fotelik samochodowy wybrać, aby był odpowiedni dla naszej pociechy, zapewniał bezpieczeństwo i komfort w czasie jazdy? W naszej ofercie znalazły się foteliki samochodowe wysokiej jakości, posiadające certyfikaty bezpieczeństwa i doskonałe opinie klientów. Dzięki licznym systemom regulacji foteliki Kidwell mogą rosnąć razem z dzieckiem od narodzin do nawet 12 roku życia.

Fotelik samochodowy

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

W doborze fotelika samochodowego kluczowe znaczenie ma waga dziecka. Właśnie ze względu na tę cechę wyróżniono kilka grup fotelików samochodowych:

  • Grupa 0 dla dzieci o wadze do 10 kg (od narodzin do 6–9 miesięcy)
  • Grupa 0+ dla dzieci o wadze do 13 kg (wiek: od narodzin do 12–15 miesięcy)
  • Grupa I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (9 miesięcy – 4 lata )
  • Grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg (4–6 lat)
  • Grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (6–11 lat)

Dopasowanie fotelika do wagi dziecka to nie wszystko. Zwróćmy również uwagę na sposób montażu fotelika: przodem do kierunku jazdy (FWF), tyłem do kierunku jazdy (RWF) lub obie opcje. Eksperci ds. bezpieczeństwa uważają, że najbezpieczniejsza jest jazda tyłem do kierunku jazdy. Wszystkie foteliki do 13 kg (grupy 0 i 0+) muszą być montowane tyłem. W przypadku fotelików dla starszych dzieci popularny jest montaż przodem do kierunku jazdy. Do tego warto zwrócić uwagę na to, czy montaż odbywa się przy użyciu pasów bezpieczeństwa czy też systemu ISOFIX. Nie bez znaczenia są także możliwości, jakie daje fotelik, w zakresie regulacji jego poszczególnych elementów. Najlepsze foteliki mają regulowany zagłówek oraz kąt nachylenia. Dzięki temu fotelik może towarzyszyć dziecku przez wiele lat. Standardem w fotelikach samochodowych stały się również 5 punktowe pasy bezpieczeństwa, dzięki którym siły działające na ciało dziecka w razie ewentualnej kolizji będą mniejsze. Fotelik jest poddawany ciągłej eksploatacji, dlatego niezwykle ważna jest jakość materiałów, z których został wykonany oraz możliwość zdjęcia pokrowca (części materiałowej) do wyprania.

Grupy fotelików samochodowych

Fotelik samochodowy dla noworodka

Noworodek, czyli dziecko w pierwszym miesiącu życia wymaga szczególnej opieki i troski. Fotelik samochodowy dla takiego maluszka musi nie tylko spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, ale również zapewniać wygodę i być przytulny. Dlatego fotelik dla noworodka musi mieć regulację nachylenia oparcia, aby można go było ustawić w preferowanej dla najmłodszych dzieci pozycji leżącej. Ogromnie ważny jest również dodatkowy wkład dla niemowląt z miękkiej pianki, która dopasuje się do sylwetki malca. Aby pasy bezpieczeństwa nie spowodowały podrażnień skóry stosuje się w nich specjalne nakładki zabezpieczające.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka

W przypadku fotelików dla niemowląt (czyli dzieci do ukończenia pierwszego roku życia) standardy są podobne. Jak w przypadku wszystkich fotelików z grup 0 i 0+ zalecamy montaż tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy isofix

System isofix zyskał ogromną popularność. W nowszych modelach aut produkowanych po 2012 roku mocowania do tego systemu są obowiązkowe. Główną zaletą mocowania Isofix (czyli na 2 uchwyty znajdujące się w bazie fotelika) jest łatwość montażu. Wystarczy wcisnąć zaczepy do specjalnych otworów, tak aby się zablokowały i gotowe. Trudno popełnić tu błąd montażowy, jak w przypadku montażu pasami bezpieczeństwa. Fotelik samochodowy ISOFIX jest również bezpieczniejszy, gdyż przytwierdzamy go do nadwozia samochodu, a nie do fotela samochodowego.

Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy RWF

Dlaczego eksperci zalecają montaż fotelików tyłem do kierunku jazdy i dlaczego jest on powszechny w fotelikach dla najmłodszych. Taki sposób montażu jest bezpieczniejszy dla dziecka, gdyż w przypadku kolizji czołowej, głowa i szyja dziecka są bardziej chronione. Zostało to udowodnione przez liczne testy i badania. Coraz częściej taki montaż jest umożliwiany w modelach dla wyższych kategorii wagowych.

Fotelik samochodowy obrotowy

Foteliki z opcją obrotu o 360 stopni należą do klasy premium. Ich największą zaletą jest ułatwianie wkładania i wyjmowania dziecka z fotelika oraz obsługi pasów bezpieczeństwa. Wystarczy obrócić fotelik w kierunku drzwi, umieścić w nim dziecko, zapiąć pasy i ustawić fotelik w pozycji wyjściowej.

close Twój koszyk

Rejestracja nowego konta

Czy masz już konto?
Zaloguj się Lub Zmień hasło
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć