Blok rysunkowy i techniczny należą do najważniejszych jak również najszybciej zużywających się elementów szkolnej wyprawki. Bloki dla dzieci są potrzebne szczególnie w klasach 1-3, kiedy ilość prac plastycznych jest największa. Ekspresja plastyczna jest jednym z ważniejszych aspektów nauczania początkowego, stąd tak duże zapotrzebowanie na bloki techniczne rysunkowe i papiery kolorowe. Rysownie, wycinanki, wyklejanki, składanie, tworzenie kartek i makiet - do tego wszystkiego potrzebne będą bloki. Rodzajów bloków szkolnych jest wiele i przynajmniej kilka z nich znajduje się zawsze na liście przyborów szkolnych, którą przygotowują nauczyciele przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jakie bloki nasze dziecko powinno zabrać ze sobą do szkoły? Na co zwrócić uwagę, wybierając blok rysunkowy lub techniczny. Czym jest gramatura papieru podawana przez producentów bloków? Dla kogo są dedykowane bloki A4 i A3? Czym się różni papier kolorowy od kolorowego bloku rysunkowego? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie poniżej.
Blok rysunkowy
Najpopularniejszy blok dla dzieci do szkoły to oczywiście blok rysunkowy, który jak sama nazwa wskazuje służy do rysowania. W praktyce szkolnej okazuje się jednak, że bloki rysunkowe są wykorzystywane także do składania, wycinanek oraz do malowania. Warto zatem aby blok był uniwersalny i nadawał się do różnych zadań. Wielu rodzicom wydaje się, że każdy blok rysunkowy jest taki sam, jednak warto zwrócić uwagę na niuanse. Wiemy, że blok może się różnić formatem. Najpopularniejszy format bloku rysunkowego to oczywiście format A4. Rysunki i prace plastyczne na kartkach A4 doskonale pasują do teczek z gumką. Niekiedy zdarza się jednak, że potrzebny jest nam większy blok, np. do plakatów i większych szkiców. Wtedy warto sięgnąć np. po format A3. Ważnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając blok rysunkowy, jest gramatura papieru. Bloki rysunkowe mają zazwyczaj gramaturę 80g lub 100g do 120g/m2. Im wyższa gramatura tym grubszy papier. Papier o gramaturze 80g będzie się idealnie nadawał do rysowania ołówkiem lub kredkami (świecowymi, ołówkowymi), grubszy 100g i więcej będzie lepszym rozwiązaniem jeśli chcemy na nim malować, np. plakatówkami lub akwarelami. Cienki papier pod wpływem wody z farb może się zdeformować, co znacząco pogorszy estetykę prac plastycznych. Bloki rysunkowe to bloki, które dzieci poznają jako pierwsze, więc warto aby zachęcały do tworzenia, np. poprzez barwne okładki. Bloki rysunkowe, które możemy Wam polecić, to przede wszystkim bloki ASTRA, Herlitz, Oxford i Bambino. Poza blokiem rysunkowym, szkoły i przedszkola często wymagają, aby każdy uczeń przyniósł do szkoły ryzę papieru A4 do kserowania kart pracy i sprawdzianów.
Blok rysunkowy kolorowy
Na liście przyborów do szkolnej wyprawki zazwyczaj znajdują się 2 rodzaje bloku rysunkowego: blok rysunkowy biały i blok rysunkowy kolorowy. Ten drugi zazwyczaj jest wykorzystywany w szkole wymiennie z tradycyjnym papierem kolorowym do wycinanek. Blok rysunkowy z kolorowymi kartkami wyróżnia się zazwyczaj wyższą gramaturą i lepszą jakością. Poza wycinankami jest wykorzystywany także do prac plastycznych typu wyklejanki, tworzenie kartek świątecznych oraz origami.
Blok rysunkowy A3
Tradycyjny blok rysunkowy ma format A4. Bloki A3 zyskują jednak coraz większą popularność wśród uczniów. Coraz częściej pojawiają się na liście przyborów podawanej przez nauczycieli. Duży format pozwala na tworzenie większych prac, plakatów i projektów. Niejednokrotnie jest tak, że bloki rysunkowe A3 są wymagane w szkołach o profilu plastycznym i artystycznym.
Blok techniczny
Wyższa gramatura to główna różnica między blokiem technicznym i rysunkowym. Dobre bloki techniczne mają gramaturę od 160g/m2 w górę. Gruby papier daje znacznie większe możliwości. Można na nim malować farbami, nawet akwarelami, które zniekształcają cieńszy papier. Wycinać z niego różne elementy i tworzyć skomplikowane konstrukcje, np. makiety. Na bloku technicznym można też rysować bez obaw o to, że przy dużym nacisku lub częstym wymazywaniu w kartce powstanie nam dziura. Kartki z bloku technicznego są bardziej przyjazne podczas precyzyjnego wycinania.
Blok techniczny kolorowy
Kolorowy blok techniczny musi się znaleźć w wyprawce każdego ucznia. Jest wykorzystywany w wielu zadaniach i pracach plastycznych. Nadaje się do tworzenia makiet, kartek okolicznościowych, wycinania ozdób oraz do wielu innych projektów. Dobry blok techniczny z kolorowymi kartkami wyróżnia się wysoką gramaturą i tym, że jest barwiony w masie.
Blok techniczny A3
Podobnie jak w przypadku dużych bloków rysunkowych, bloki techniczne A3 to bloki do zadań specjalnych. Idealnie nadają się do tworzenia plakatów, projektów konkursowych lub jako podstawy makiet. Sztywne kartki można także wykorzystać do robienia transparentów i dużych konstrukcji przestrzennych.
Papier kolorowy
Czym różni się papier kolorowy od bloków rysunkowych kolorowych? Jeśli chodzi o zastosowanie w szkole, to niczym. Diabeł tkwi jednak w szczegółach i niekiedy może się okazać, że pod tą samą nazwą, kryją się zupełnie różne produkty. Papier kolorowy w bloku rysunkowym to zazwyczaj papier barwiony w masie. Oznacza to, że papier został zabarwiony kolorem na wczesnym etapie produkcji, kiedy był jeszcze pulpą papierową. Taki papier jest kolorowy z obu stron i doskonale nadaje się do wycinanek i rysowania. Papier kolorowy może być również barwiony powierzchniowo. Wtedy biały papier jest pokrywany kolorem tylko z jednej strony. Druga wersja zazwyczaj jest określana przez producentów jako zeszyt papierów kolorowych. Papier kolorowy tego typu ma zazwyczaj błyszczącą powierzchnię i jest cieńszy niż blok rysunkowy. Świetną opcją do wyklejanek są papiery kolorowe samoprzylepne, które mają formę dużej naklejki.
Blok szkicownik
Szkicownik, znany też jako sketch book należy do bloków specjalistycznych, które są często używane w szkołach o profilu artystycznym lub technicznym. Blok szkicownik może występować w kilku formatach (A5,A4,A3) jako blok lub jako zeszyt na spirali. Ich głównym przeznaczeniem jest rysowanie i tworzenie szkiców. Wyróżniają się wyższą gramaturą papieru i inną, bardziej chropowatą fakturą. Idealne do użytku z kredkami ołówkowymi i ołówkiem. Łatwo je rozpoznać, gdyż często posiadają oryginalne okładki z artystycznym motywem.
Blok do akwareli
Kolejny blok specjalistyczny to blok dedykowany do malarstwa akwarelowego. Niezbędny w szkołach plastycznych. Posiada wyższą gramaturę niż przeciętne bloki techniczne i jest znacznie sztywniejszy. Dzięki temu pod wpływem nakładania farb i jej rozpuszczania woda podczas cieniowania, papier nie będzie się rozmaczał i zniekształcał.