Termos to zimą produkt pierwszej potrzeby. Kiedy na dworze mróz i zawierucha, a my musimy wyjść z domu, nie ma nic lepszego niż łyk kawy lub herbaty z termosu. Znany także jako butelka termiczna, termos to wynalazek znany od końca XIX w., który pozwala dłużej cieszyć się ciepłem napojów dzięki jego termoizolacyjnym właściwościom. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów termosów o różnej pojemności i przeznaczeniu, od dużych termosów turystycznych po kompaktowe termosy lub kubki termiczne na kawę do samochodu. Dobry termos potrafi utrzymać temperaturę nawet do kilkunastu godzin i sprawdzi się w wielu sytuacjach, m.in. w podróży autem, podczas wycieczek i wypraw, na treningu, w szkole lub w pracy. Z tego artykułu dowiecie się jak działa termos, na co zwrócić uwagę wybierając termos dla siebie oraz jakie są ich rodzaje.
Jak działa termos?
Zadaniem termosu jest utrzymywanie stałej temperatury umieszczonych w nim produktów (nie tylko napojów). Termosy kojarzymy przede wszystkim z pojemnikiem utrzymującym ciepło, jednak w praktyce, pozwalają także na utrzymywanie niskiej temperatury, np. lodu. Większość termosów niezależnie od marki działa na podobnej zasadzie. Pod obudową umieszcza się termos o podwójnych ściankach. Pomiędzy ściankami znajduje się przestrzeń, tzw. próżnia techniczna, o niskim ciśnieniu. Próżnia i niskie ciśnienie zmniejszają przewodnictwo, dzięki czemu minimalizują zmiany temperatury wewnątrz termosu. Duże znaczenie ma również szczelne, hermetyczne zamknięcie termosu, na które powinniśmy zwracać uwagę, wybierając termos. Większość współcześnie produkowanych termosów została wykonana ze stali nierdzewnej, która wyróżnia się wysoką wytrzymałością i świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi.
Termos na zimę i nie tylko
Najczęściej używamy termosów zimą, kiedy ciepłe napoje pomagają nam się rozgrzać. Podczas zimowych szaleństw na nartach lub snowboardzie poręczny termos będzie jak znalazł. Ciepła kawa z termosu to świetny sposób na pobudzenie w trakcie długiej podróży autem. Zimą termosy zastępują w szkolnej wyprawce dziecka bidony, nieprzystosowane do przechowywania ciepłych napojów. Nie zapominajmy, że termos można wykorzystać również latem, kiedy chcemy utrzymać stałą temperaturę napojów chłodzących. Idealnie sprawdzają się podczas treningów biegowych lub wypraw w górach. W termosie możesz transportować kostki lodu, owoce lub desery.
Termosy turystyczne
Ciepła herbata podczas wyprawy w górach lub pieszej wędrówki zawsze dodaje sił i animuszu na dalszą drogę. Dobry termos turystyczny do przeznaczenia outdoorowego powinien być pojemny (w zależności od tego na jak długą wyprawę się wybieramy), wytrzymały i utrzymywać temperaturę napojów przez przynajmniej 12 godzin. Wybierając termos turystyczny, pamiętajmy żeby tak dopasować jego wielkość, aby zmieścił się w naszym plecaku. Jednocześnie termos w góry powinien być jak najlżejszy, aby nie stanowić dodatkowego obciążenia. Najlepsze termosy turystyczne i sportowe na trening w zimowych warunkach posiadają specjalną, antypoślizgową strefę chwytu lub ergonomiczny kształt. Dzięki temu ryzyko, że termos wypadnie nam z dłoni, a gorący napój nas poparzy jest mniejsze.
Termos do kawy
Dzięki termosowi możesz sobie pozwolić na łyk gorącej kawy w każdej sytuacji i miejscu, także w podróży lub w terenie. Termosy na kawę są niezwykle przydatne w pracy, niezależnie od tego czy pracujemy w biurze, czy większość czasu spędzamy w aucie lub na świeżym powietrzu. Kawa pobudza i daje pozytywnego kopa. Świetnym rozwiązaniem są termosy na kawę w formie kubków termicznych z wygodnym ustnikiem. Część z nich pasuje do uchwytów na napoje w samochodach.
Termos dla dziecka
Jeśli Twoja pociecha nosi do szkoły bidon, równie dobrze może go zastąpić termosem, który pozwoli utrzymać temperaturę zarówno ciepłych jak i zimnych napojów. Termos dla dziecka przyda się nie tylko w szkole w okresie jesienno-zimowym, ale również podczas treningów lub wycieczek klasowych. Dla dzieci polecamy mniejsze termosy, które można umieścić w kieszeni bocznej plecaka. Przy wyborze termosu do szkoły zwracajmy uwagę na jego zabezpieczenia, przede wszystkim sposób zamykania i jego szczelność.
Termos a kubek termiczny
Czym różni się termos od kubka termicznego? Przede wszystkim wielkością i kształtem. Klasyczny termos jest większy, posiada pojemność od 0,5l do kilku litrów, natomiast kubek jest bardziej kompaktowy. Duże termosy mają zazwyczaj kształt tuby lub butelki natomiast kubki przybierają najczęściej formę szklanki lub bidonu. Termosów używamy zazwyczaj w podróży, do turystyki, uprawiania sportu. Kubki termiczne towarzyszą nam natomiast na co dzień, w pracy, w szkole lub podczas jazdy samochodem. Z kubka możemy pić bezpośrednio jak ze szklanki lub za pomocą ustnika, zaś w przypadku tradycyjnego termosu zazwyczaj wykorzystujemy nakrętkę.