18 stycznia najmłodsi uczniowie z klas 1-3 w końcu wrócili do szkół. Koniec nauki zdalnej i wznowienie lekcji stacjonarnych dla wielu dzieci to powód do radości. Dla niektórych także źródło stresu ze względu na kolejną zmianę trybu życia. Nie mniej jednak powrót do normalnego nauczania jest oczekiwany przez nasze społeczeństwo. Jakie są przewidywania i plany odnośnie nadchodzącego roku szkolnego 2021? Jak ułatwić dziecku powrót do nauki stacjonarnej po długiej przerwie? Jak wygląda nauka w reżimie sanitarnym w czasie pandemii? Przeanalizujemy dla Was najważniejsze informacje i sygnały wysyłane przez rządzących.
Koniec nauki zdalnej w klasach 1-3. Jak ułatwić dziecku powrót do szkoły?
Najmłodsi uczniowie ostatni raz zasiedli w szkolnych ławkach 6 listopada. Od 9 listopada ze względu na pandemię covid-19 musieli rozpocząć kolejną przygodę z lekcjami zdalnymi, która trwała do przerwy świątecznej. Później były ferie, a więc minęło prawie 2,5 miesiąca bez tradycyjnej nauki. Rodzice, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy są zgodni odnośnie negatywnych skutków nauczania zdalnego. Po pierwsze nauka online utrudnia edukację dzieci, kontakt z wychowawcą, weryfikację zdobytej wiedzy. To także dodatkowe obciążenie dla rodziców, którzy muszą wielokrotnie sprawdzać się w roli dodatkowych nauczycieli. Po drugie, nauka w domu odbiera dzieciom kontakt z rówieśnikami i nabywanie kompetencji społecznych. Po trzecie, ma negatywny wpływ na psychikę i zdrowie dziecka, ze względu na poczucie zamknięcia, samotność, zaburzenie rytmu dobowego. Dlatego powrót do szkoły to z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich. Z pierwszych obserwacji dyrektorów i nauczycieli po pierwszym dniu wynika, że dzieci wróciły do szkół lekko zestresowane i wycofane. Kolejna zmiana trybu nauczania połączona z długą przerwą świąteczną i wakacyjną z pewnością ma wpływ na poziom motywacji uczniów. Niezwykle ważne jest zatem, aby nauczyciele stopniowo wprowadzali uczniów w nowy-stary sposób nauki. Nie do przecenienia jest nasza rola, rodziców. Powinniśmy wciąż wykazywać zainteresowanie nauką dziecka, zwracać uwagę na jego samopoczucie i zachowanie.
Drugą stroną medalu są kwestie związane ze szkolną wyprawką. W związku ze wznowieniem nauki stacjonarnej trzeba sprawdzić, czy nasze dziecko ma wszystkie szkolne przybory. W czasie nauki w domu, część akcesoriów mogła się zużyć lub zagubić. Zweryfikujmy czy nie zaginął żaden podręcznik. Sprawdźmy, czy nie kończy się miejsce w zeszycie. Przejrzyjmy piórnik szkolny, czy niczego nie brakuje. Mogą być potrzebne nowe przybory plastyczne, takie jak bloki, farby lub plastelina. Nie zapominajmy o wyczyszczeniu plecaka lub tornistra oraz sprawdzeniu długości szelek.
Powrót do szkół 2021 w reżimie sanitarnym? Jakie obowiązują zasady?
W związku z pandemią koronawirusa powrót do nauki stacjonarnej w szkole wiążę się z dodatkowymi zasadami sanitarnymi obowiązującymi w szkołach. Wśród najważniejszych zaleceń ministerstw zdrowia i edukacji należy wymienić posiadanie maseczek (potrzebne podczas wchodzenia do szkół), częsta dezynfekcja rąk, wietrzenie klas oraz ograniczanie kontaktu. W związku z tym ostatnim, wprowadzono zasadę, zgodnie z którą każda klasa będzie odbywać lekcje w jednej sali z tym samym nauczycielem. To spore wyzwanie logistyczne dla wielu szkół, które starają się w miarę możliwości dostosować do zaleceń. Ograniczony ma być także kontakt pomiędzy klasami poprzez wydzielenie specjalnych stref w przestrzeni wspólnej szkoły, które minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nazywa "bańkami". Mają być do tego celu wykorzystane boiska szkolne i tereny zielone wokół szkół, jednak przy obecnej pogodzie jest to trudne do zrealizowania.
Na jak długo dzieci wróciły do szkoły?
Sygnały wysyłane przez rząd dają nadzieję na to, iż powrót dzieci do szkół nie będzie tylko krótkim epizodem. W tygodniu poprzedzającym otwarcie szkół dla klas 1-3 z możliwości przebadania się na obecność covid-19 skorzystała część nauczycieli. Dodatkowe zalecania sanitarne polegające na ograniczaniu kontaktu między klasami i nauczycielami mają zwiększyć bezpieczeństwo. Już wkrótce dowiemy się, jak częściowe otwarcie szkół wpłynęło na stan pandemii. Przewidywania są optymistyczne ze względu na zmniejszoną liczbę zachorowań w ostatnim czasie. "Mamy stabilizację poziomu zachorowań, jeśli ta stabilizacja się będzie utrzymywała, to będzie również szansa na to, żeby rozmawiać o powrocie do szkół kolejnych roczników, zwłaszcza ósmoklasistów i maturzystów" - poinformował wczoraj minister Czarne w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.
[