Ile litrów powinien mieć plecak szkolny?
Dodane przez      04/27/2023 09:23:53     Poradniki    Komentarzy 0
Ile litrów powinien mieć plecak szkolny?

Wybierając plecak szkolny, wielu rodziców zastanawia się, ile litrów powinien mieć plecak do szkoły? To pytanie, które chyba najczęściej stawiają nam nasi klienci w sklepie internetowym i stacjonarnym. Odpowiedź na nie jest oczywiście uzależniona od wieku ucznia i jego potrzeb. Pojemność plecaka to jego podstawowa cecha, na którą, obok wagi, ilości komór i wyprofilowania, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, podczas wyboru plecaka. Litraż plecaków szkolnych dostępnych na rynku jest bardzo zróżnicowany i waha się w zakresie 19-30 litrów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że poszczególni producenci stosują różne metody pomiaru pojemności plecaka, więc porównując tę cechę, trzeba wziąć pod uwagę pewien margines błędu. Dlatego warto spojrzeć również  na wielkość (wymiary) plecaka. Postanowiliśmy rozwiać część Waszych wątpliwości i przedstawić rekomendowaną pojemność plecaków do szkoły różnych kategoriach wiekowych.

Jak dobrać pojemność i wielkość plecaka do szkoły?

Pojemność plecaka do szkoły jest uzależniona przede wszystkim od wieku dziecka, jego potrzeb i indywidualnych uwarunkowań, w tym także jego wzrostu. Litraż plecaka do 1 klasy będzie zupełnie inny od zalecanej pojemności plecaka do 7 klasy. Musimy brać pod uwagę także sylwetkę i wzrost dziecka. Jeśli nasza pociecha nie jest wysoka i ma drobną sylwetkę, nie możemy postawić na zbyt duży plecak. Ważne jest to, czy w szkole znajdują się szafki, czy dziecko musi codziennie dźwigać do szkoły wszystkie podręczniki i zeszyty. Znaczenie ma również kwestia drogi do szkoły. Jeśli nasza pociecha ma do szkoły kilkadziesiąt metrów potrzebuje innego plecaka niż na przykład uczeń szkoły średniej, który niekiedy musi pokonać w drodze do szkoły nawet kilkadziesiąt kilometrów (np. komunikacją podmiejską). Kolejny aspekt to potrzeby naszego dziecka i wymagania szkolne. Niekiedy jest tak, że poza podręcznikami i zeszytami oraz podstawowymi przyborami uczeń musi nosić ze sobą wiele dodatkowych akcesoriów, m.in. na zajęcia plastyczne i dodatkowe. Część dzieci potrzebuje dużego piórnika, bo lubi mieć pod ręką dużo przyborów. Są też uczniowie, którzy codziennie noszą ze sobą pokaźnych rozmiarów śniadaniówki, które zajmują sporo miejsca w plecaku. Bidon powinien znaleźć się w kieszeni bocznej, którą większość plecaków do szkoły posiada. Zdarza się także, że plecak musi pomieścić także dodatkowe rzeczy, takie jak zabawki, albumy z kartami (dotyczy to młodszych dzieci), sprzęt elektroniczny, słuchawki lub laptop (dotyczy starszej młodzieży). Poza wskazaną przez producenta pojemnością plecaka, polecamy zwracać uwagę na jego wymiary. Wysokość plecaka (c) jest ważna, aby dobrać odpowiedni do wzrostu dziecka. Pamiętajmy, że dobry plecak szkolny przy wyregulowanej długości szelek powinien zaczynać się na wysokości ramion i kończyć w okolicach kości miednicy. Szerokość (a) i głębokość (b) plecaka to z kolei parametry decydujące o jego pakowności. Na koniec przypominamy, że nawet najlepiej dobrany pod względem wielkości i ilości litrów plecak, nie będzie praktyczny i przyjazny dla zdrowia, jeśli będzie pozbawiony odpowiedniego wyprofilowania. Noszenie plecaka do 1 klasy lub 30 litrowego plecaka do szkoły średniej bez usztywnienia i wyprofilowania anatomicznego będzie bardzo niekomfortowe i może przyczynić się do powstawiania wad postawy.

Wymiary i pojemność plecaka szkolnego

Ile litrów powinien mieć plecak do 1 klasy i nauczania początkowego?

Najwięcej pytań i wątpliwości dotyczących pojemności plecaka szkolnego mają rodzice pierwszoklasistów. Jeśli posyłamy dziecko po raz pierwszy do szkoły, chcemy aby na dobry start otrzymało plecak jak najbardziej dopasowany. Większość rodziców popełnia błąd polegający na zakupie zbyt dużego plecaka lub tornistra. Uczniowie w wieku 6-7 lat nie potrzebują plecaka o pojemności 25 litrów, który zazwyczaj waży więcej niż trzeba i po założeniu na plecy pierwszaka wygląda groteskowo. Jeśli nasza pociecha jest drobna, powinniśmy postawić na plecak lub tornister o pojemności 15-21 litrów. Jeśli świeżo upieczony uczeń jest wysoki, możemy sięgnąć po plecak o maksymalnej pojemności 23 litrów. Plecak w przedziale 21-23 litry będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy, aby towarzyszył naszemu dziecku przez pierwsze 3 lata edukacji. Rekomendowana wysokość plecaków szkolnych do klas 1-3 to 37-40cm. Wyższy plecak będzie po prostu za długi i niewygodny w noszeniu dla naszej pociechy. Szerokość plecaka w tej grupie wiekowej nie powinna przekraczać 30cm, natomiast głębokość to zazwyczaj 13-16cm plus ewentualne kieszenie z przodu. Trochę inaczej rzecz ma się w przypadku tornistrów, które różnią się od plecaków: sztywną konstrukcją, twardym dnem i posiadaniem zazwyczaj tylko jednej komory otwieranej od góry. Tornistry są zazwyczaj niższe (35-38cm), ale za to głębsze (15-18cm). Ich litraż też może być niższy (15-18 litrów), jednak dzięki jednokomorowej konstrukcji mieszczą podobną ilość przyborów jak plecaki 20 litrowe.

Plecak szkolny dla pierwszoklasisty NASA ST.RIGHT SPACE MOON kosmos naszywki BP26
149.00 zł
Plecak z pandą PANDA do pierwszej klasy PASO miętowy pluszowe uszy lekki
155.99 zł
Plecak CoolPack dla chłopca OMBRE GRADIENT GREY do 1 klasy szary czarny JERRY CP 15 cali
139.00 zł
Tornister dla dziecka plecak NASA PASO czarny do 1 klasy Premium 760g
192.99 zł
Plecak z kotkiem szkolny St.Majewski do 1 klasy GREY CAT BP58
149.00 zł
Zdrowy plecak szkolny GRA GAME LEVEL BackUP rośnie razem z dzieckiem 24L R61
186.00 zł
Tornister szkolny 1-3 gra GAME LEVEL DERFORM dla fana Minecrafta
189.00 zł
Tornister szkolny HERLITZ LOOP HUMMINGBIRD KOLIBER do klas 1-3
269.00 zł

Ile litrów plecak dla 4 klasisty?

4 klasa to moment, w którym uczniowie najczęściej zmieniają małe plecaki używane w klasach 1-3 na większe młodzieżowe modele. Zmiana ta podyktowana jest także odmiennym gustem zainteresowaniami. Modne printy zastępują motywy bajkowe lub zwierzęce. Plecak szkolny do klas 4 – 6 musi pomieścić także znacznie więcej książek i przyborów. Dzieje się tak dlatego, że wzrasta ilość szkolnych przedmiotów oraz ewentualnie zajęć dodatkowych. Nasi eksperci rekomendują dla młodzieży w wieku 10-13 lat plecaki szkolne o pojemności 23-26 litrów, chyba że uczeń nosi naprawdę duży ekwipunek lub jest wysoki. Wtedy można postawić na bagaż do 28 litrów. Plecaki młodzieżowe w klasach 4-6 powinny mieć wysokość w zakresie 41-44cm. Głębokość takiego plecaka to zwykle 18-21cm. Plecaki do 4 klasy i dla starszej młodzieży powinny mieć przynajmniej 3 lub 4 przegrody, w tym 2 komory mieszczące format A4, aby ułatwić uporządkowanie książek i przyborów.

Plecak szkolny szachownica K-POP CHAIN ST.RIGHT czarny z łańcuszkiem BP01
179.00 zł
Plecak szkolny ST.RIGHT PAWS szary kocie psie łapki 3 komorowy BP01
179.00 zł
Plecak szkolny ze smokiem DRAGON BackUP dla chłopca 26L O35
175.00 zł
Plecak w KWIATY BackUP szkolny pastelowy A07 2023
175.00 zł
Plecak szkolny miętowy marmur GOLDEN STONE BackUP 3 komory 26L A22
175.00 zł
Plecak SZACHOWNICA szkolny BackUP czarno-biały młodzieżowy 26L A94
199.00 zł

Ile litrów powinien mieć plecak do 7-8 klasy?

Kolejna zmiana plecaka szkolnego następuje najczęściej, gdy nastolatek idzie do 7 klasy. Wtedy zazwyczaj o wyborze plecaka nie decyduje sam rodzic, ale również uczeń. Warto całkowicie pozostawić dziecku w wieku od 13 lat prawo wyboru koloru i wzoru plecaka, jednak radzimy pomóc w doborze odpowiedniej wielkości plecaka. Młodzież w tym wieku najchętniej postawiłaby na sportowy plecak znanej modowej marki, który zazwyczaj jest zbyt mały i nie ma odpowiedniej budowy. W 7 klasie pojawiają się kolejne dodatkowe przedmioty. Ósmoklasiści mają zazwyczaj dużo nauki ze względu na przygotowania do egzaminów. Pojemność plecaka do klas 7-8 szkoły podstawowej powinna się mieścić w zakresie 25-28 litrów. Taki plecak może mieć 43-45 cm wysokości.

Plecak czarny ST.RIGHT do szkoły średniej 3-komory ST.BLACK BP73
145.00 zł
Plecak młodzieżowy ST.RIGHT 3-komory ST.BLACK czarny BP05
149.00 zł
Czarny plecak sportowy HEAD BLACK lekki 390g młodzieżowy męski
124.00 zł
Plecak ST.RIGHT szary przecierany GREY CLOUDS młodzieżowy 3-komorowy BP05
149.00 zł
Plecak szkolny młodzieżowy ST.RIGHT MAGNOLIA miętowy w kwiaty magnolii BP47
75.60 zł

Ile litrów plecak do liceum (szkoły średniej)?

Jeśli chodzi o pojemność plecaków do szkoły średniej, mamy dużą różnorodność. Wiele zależy od ilości lekcji i tego w jaki sposób są prowadzone. Licealiści, uczniowie techników i szkół zawodowych często muszą dojeżdżać do szkoły środkami komunikacji publicznej, więc droga jest znacznie dłuższa niż w przypadku szkół podstawowych. Ze względu na dużą ilość przedmiotów i brak szafek w szkole, w których można by pozostawić książki, wszystko trzeba dźwigać codziennie ze sobą. Zdarzają się dni, w których trzeba spakować do plecak książki i zeszyty na 8 albo nawet 9 lekcji plus ewentualne zajęcia dodatkowe. Dlatego plecak do liceum powinien być jak największy. Optymalna pojemność to 27-30 litrów. Wysokość rekomendowanego do szkoły średniej plecaka wynosi zazwyczaj 45-50cm. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy uczeń nie potrzebuje aż tak dużego plecaka. W niektórych szkołach lekcje mają charakter bardziej wykładowy, a nauczyciele nie wymagają noszenia książek. W tej sytuacji wystarczy notatnik. Są też uczniowie, którzy z zasady nie chcą nosić ze sobą wszystkich książek lub mają jeden zeszyt do wszystkich przedmiotów. Pamiętajmy także, że w klasie maturalnej lekcji jest mniej więc nie będzie już potrzebny tak duży plecak. Wtedy najlepiej wybrać mniejszy plecak jednokomorowy o pojemności 15-22 litry.

Plecak młodzieżowy Paso Active czarny sportowy na laptop
129.00 zł
Plecak czarny ST.RIGHT do szkoły średniej 3-komory ST.BLACK BP73
145.00 zł
Plecak młodzieżowy COOLPACK CP BREAK SNOW GREY szary denim 2022
189.00 zł
Plecak młodzieżowy szkolny Paso Active granatowy na laptop
129.00 zł
Plecak NIKE szkolny sportowy Elemental NIEBIESKI LBR DD0562493
145.00 zł
Plecak czarny młodzieżowy CoolPack BLACK kostka RISK CP 30L duży
169.00 zł
Plecak wojskowy khaki CoolPack GREEN męski szkolny ARMY CP
189.00 zł

Napisz komentarz

close Twój koszyk

Rejestracja nowego konta

Czy masz już konto?
Zaloguj się Lub Zmień hasło
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć